Reklama

Budujesz dach? Uważaj - może być nielegalny

Opublikowano:
Autor:

Budujesz dach? Uważaj - może być nielegalny - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie wszyscy klienci wiedzą o wymaganiach dotyczących drewna konstrukcyjnego, a nieuczciwe tartaki niekiedy zatajają te informacje. Jak nie dać się nabrać?

Nie wszyscy klienci wiedzą o wymaganiach dotyczących drewna konstrukcyjnego, a nieuczciwe tartaki niekiedy zatajają te informacje. Jak nie dać się nabrać?

- Według obowiązujących przepisów tartak, który chce produkować i sprzedawać drewno konstrukcyjne musi najpierw uzyskać prawo do znakowania go znakiem CE. Jak wyjaśnia , jeden z nielicznych zakładów w okolicy Płocka mający uprawnienia do produkcji drewna konstrukcyjnego, tartaki, które nie mają takiego prawa, a mimo to produkują np. więźbę dachową, zwyczajnie łamią ustawę o wyrobach budowlanych. Niestety, tym samym narażają nie tylko siebie, ale i swoich klientów na poważne konsekwencje finansowe ze strony nadzoru budowlanego. A kliencie często nie znają tych wymogów i nie są świadomi ciążącej na nich odpowiedzialności.

Tymczasem każdy wyrób budowlany, a więc również drewno konstrukcyjne, musi być oznakowane znakiem budowlanym lub znakiem CE na podstawie zgodności  z odpowiednią normą lub aprobatą techniczną.   - Przedsiębiorca, który chce produkować drewno konstrukcyjne zobowiązany przed rozpoczęciem produkcji przeprowadzić tzw. wstępne badania typu oraz opracować i opisać system Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP), a następnie podać go obowiązkowej certyfikacji w niezależnej akredytowanej jednostce certyfikującej - wyjaśnia firma Skibiński. - Po uzyskaniu certyfikatu systemu ZKP zakład może wystawić deklaracje właściwości użytkowych i od tego momentu legalnie znakować wyroby znakiem CE i sprzedawać na wszystkich rynkach Unii Europejskiej.

Z kolei jednym z warunków uzyskania certyfikatu systemu ZKP jest posiadanie rzeczywistej umiejętności oceny wytrzymałości drewna i nadawania mu prawidłowo jednej z 3 klas sortowniczych (KW – klasa wyborowa, KS – klasa średniej jakości, KG – klasa gorszej jakości).

Z całej masy drewna dostarczonego z Lasów Państwowych (lub innego źródła) można wysortować po przetarciu 3-6% drewna w klasie KW. - Nie zależy to od tartaku – po prostu drewno jest materiałem naturalnym i posiada określone cech swojej budowy wpływające na jego wytrzymałość mechaniczną - wyjaśniają w firmie.

Eksperci z firmy podkreślają, że żaden tartak nie zrealizuje zamówienia na więźbę dachową z drewna konstrukcyjnego w klasie C30 lub wyższej ani nie przyjmie zamówienia na klasę C27 lub wyższą.

Domy z drewna Skibiński to jeden z nielicznych zakładów w okolicy Płocka z uprawnieniami do produkcji drewna konstrukcyjnego. Firma powstała w 1995 roku i specjalizuje się w budowie domów z bala. - Naszym największym atutem jest własna technologia, dopracowana na podstawie wiedzy, doświadczenia i spostrzeżeń założyciela firmy, Zbigniewa Skibińskiego - przyznają w firmie. - Dodatkowo wykorzystując najwyższej jakości profesjonalny sprzęt, każdy wybudowany dom jest na tyle trwały, że może służyć wielu pokoleniom, bez względu na porę roku i warunki atmosferyczne. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE