Reklama

Budowa obwodnicy Łącka już zatwierdzona. Kiedy powstanie?

Opublikowano:
Autor:

Budowa obwodnicy Łącka już zatwierdzona. Kiedy powstanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło budowę trzech obwodnic w województwie mazowieckim. Na liście jest inwestycja w Łącku w powiecie płockim, planowana w ciągu drogi krajowej nr 60.

Ministerstwo Infrastruktury zatwierdziło budowę trzech obwodnic w województwie mazowieckim. Na liście jest inwestycja w Łącku w powiecie płockim, planowana w ciągu drogi krajowej nr 60. 

Wspomniane inwestycje, o łącznej długości ok. 18 km, dotyczą także Skaryszewa i Zwolenia (region radomski). Powstaną one w ramach Programu budowy 100 obwodnic w Polsce na lata 2020-2030.

Obwodnica Łącka będzie miała ok. 3 km. Ominie istniejącą zabudowę prawdopodobnie po północno–zachodniej stronie obecnego przebiegu DK60, docelowy przebieg trasy zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej.

- Obwodnica Łącka poprawi warunki ruchu na drodze krajowej nr 60, która stanowi obecnie alternatywną, północną obwodnicę aglomeracji warszawskiej, wykorzystywaną do ruchu dalekobieżnego pomiędzy drogą ekspresową S8 i autostradą A2 - zapowiada Ministerstwo Infrastruktury.

Pierwszym etapem inwestycji będzie opracowanie dokumentacji w zakresie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego oraz uzyskanie decyzji środowiskowej, co jest planowane w pierwszej połowie 2023 r. Realizacja zadania jest przewidziana w latach 2026 – 2028.

Przypomnijmy, że rząd planuje budowę 100 obwodnic w Polsce, w województwie mazowieckim powstanie dziewięć. Będą to obwodnice: Ciechanowa, Lipska, Łącka, Ostrołęki, Pułtuska, Siedlec, Skaryszewa, Sokołowa Podlaskiego i  Zwolenia. Mają to być trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na ok. 28 mld zł. Inwestycje mają być finansowane ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Budową zajmie się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE