Reklama

Bon turystyczny - komu przysługuje i na jakich zasadach?

Opublikowano:
Autor:

Bon turystyczny - komu przysługuje i na jakich zasadach?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Już niedługo będzie można składać wnioski o przyznanie Polskiego Bonu Turystycznego. Kto może się starać o świadczenie i na co można go przeznaczyć?

Już niedługo będzie można składać wnioski o przyznanie Polskiego Bonu Turystycznego. Kto może się starać o świadczenie i na co można go przeznaczyć?

Polski Bon Turystyczny ma być wsparciem dla rodzin i polskiej branży turystycznej, która jest w kiepskiej kondycji przez pandemię wywołaną koronawirusem. Ma on zachęcić turystów do odwiedzania polskich kurortów turystycznych i tym samym wspierać polską gospodarkę.

Świadczenie ma być przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+. Co ważne, z bonu będą mogli skorzystać również rodzice, którzy pracują za granicą i tam pobierają świadczenia rodzinne - wtedy 500 + im się nie należy, ale bon już tak. Na każde dziecko w rodzinie przysługuje jeden bon o wartości 500 złotych, natomiast jeśli jesteśmy rodzicami dziecka z niepełnosprawnością to kwota bonu wzrasta do 1000 złotych. W tym przypadku jednak należy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS złożyć odpowiednie oświadczenie.

- Bon turystyczny to pomoc dla polskich rodzin z dziećmi, niezależnie od tego, jakie mają zarobki, tak jak w przypadku programu 500+. Można go wykorzystać na wakacje, ferie, wycieczki szkolne czy zielone szkoły organizowane w kraju – mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. - Dajemy możliwość skorzystania z bonu aż do marca 2022 r. Wraz z kolejnym miesiącem uprawnienia będą nabywały rodzące się dzieci. Zakładamy, że dzieci, które urodzą się do końca 2021 r.,te prawa nabędą i ich rodzice będą mogli skorzystać z bonu do marca 2022 r. - dodaje.

Bon będzie przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną na podstawie danych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aby go otrzymać nie trzeba składać żadnych wniosków. Trzeba posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Profil taki można założyć przy pomocy profilu zaufanego czy też bankowości elektronicznej.

Bon turystyczny można aktywować w dowolnym momencie. Aby to zrobić należy będzie podać dane kontaktowe, takie jak adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Takim aktywowanym już bonem będziemy dokonywać płatności za pośrednictwem komunikacji SMS - to znaczy, że konkretnemu usługodawcy, trzeba będzie okazać numer, który jest przypisany do naszego bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny, który przyjdzie w formie SMS na numer komórkowy.

Bonem będzie można wykorzystać na usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne na terenie naszego kraju i nie będzie podlegał wymianie na gotówkę. POT opublikuje również na stronie internetowej listę przedsiębiorstw i organizacji pożytku publicznego, w których będzie można operować bonem turystycznym.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE