reklama
reklama

Bohaterka Powstania Warszawskiego. Ppłk Katarzyna Nowakowska ps. „Kasia” świętowała 101. urodziny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB WCR Płock

Bohaterka Powstania Warszawskiego. Ppłk Katarzyna Nowakowska ps. „Kasia” świętowała 101. urodziny - Zdjęcie główne

Spotkanie wojskowych z bohaterką powstania | foto FB WCR Płock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości30 kwietnia br. 101 lat ukończyła Katarzyna Nowakowska - płocczanka, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Z tej okazji bohaterkę odwiedzili m.in. przedstawiciele Wojska Polskiego.
reklama

Do sanitariuszki z Powstania z życzeniami dotarli szef Wojskowego Centrum Rekrutacji wi Płocku ppłk Michał Kwiatkowski oraz Dowódca 64 Batalionu Lekkiej Piechoty 6MBOT ppłk Dariusz Grzyb.

- Była to okazja, aby po raz kolejny wyrazić uznanie oraz wdzięczność za niezłomność oraz służbę Ojczyźnie oraz życzyć Pani Kasi kolejnych lat pełnych zdrowia, szczęścia i spokoju - podkreślili wojskowi.

Katarzyna Nowakowska ps. „Kasia” urodziła się w 1924 roku w Warszawie w patriotycznej rodzinie. Jej ojcem był legionista, podpułkownik Stanisław Rabiński. Razem ze starszą siostrą  uczęszczała do Gimnazjum Królowej Jadwigi, a po wybuchu wojny – na tajne komplety. W ich domu bywali: Jan Bytnar, Tadeusz Zawadzki, Aluś Dawidowski z Gimnazjum Batorego, bohaterowie „Kamieni na Szaniec”. 

reklama

3 sierpnia, kiedy wraz z sanitariuszką Wandą Gromulską ratowały rannych, została trafiona kulą dum-dum. Rana była poważna, więc lekarz zdecydował o amputowaniu nogi. „Kasia” pozostała w oddziale. Robiła opatrunki i zajmowała się sprawami administracyjnymi.

Po kapitulacji powstania dostała się do obozu w Zeithain, między Dreznem a Lipskiem. Po zakończeniu wojny wróciła do zrównanej z ziemią Warszawy, w 1946 roku wyszła za mąż i zamieszkała w Leśniczówce Słupca, ok. 30 km od Płocka. 

Do Płocka przeniosła się w 1957 roku. Pracowała w przedsiębiorstwie melioracyjnym. Dopóki zdrowie pozwalało, była bardzo aktywna w środowisku kombatanckim. Chętnie dzieliła się opowieściami z powstania z uczniami płockich szkół oraz uczestniczyła w uroczystościach rocznicowych. Została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości RP i pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

reklama

Życzymy 200 lat, Pani Katarzyno!

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo