Przyrodnicy Biura Badań i Ekspertyz Środowiskowych przebadali ponad 1300 hektarów obszaru płockiego zakładu produkcyjnego PKN Orlen. Na terenie koncernu stwierdzono gatunki ptaków, ryb, bezkręgowców, płazów, gadów i ssaków, znajdujących się pod ścisłą ochroną.
Przyrodnicy Biura Badań i Ekspertyz Środowiskowych przebadali ponad 1300 hektarów obszaru płockiego zakładu produkcyjnego PKN Orlen. Na terenie koncernu stwierdzono gatunki ptaków znajdujących się pod ścisłą ochroną i gatunki ryb, bezkręgowców, płazów, gadów i ssaków.
- Specjaliści po zakończonej inwentaryzacji przyrody ocenili, że najcenniejsze pod względem przyrodniczym obszary położone są na terenie graniczącym z zakładem. Spośród stwierdzonych gatunków z każdej badanej grupy te najcenniejsze i z najwyższą bioróżnorodnością odkryto na terenach południowych, obszarze południowo-wschodnim oraz na wschód od zakładu – informuje Orlen
Inwentaryzację oraz waloryzację przyrodniczą na terenach PKN ORLEN i przyległych przeprowadzili specjaliści z wielu dziedzin. Byli to m.in. ornitolog (ptaki), herpetolog (płazy i gady), teriolog (ssaki), chiropterolog (nietoperze), ichtiolog (ryby), entomolog (bezkręgowce), botanik (rośliny), lichenolog (porosty) oraz dendrolog (drzewostan).
Według badaczy przyrody, szczególnie Dolina rzeki Brzeźnicy, która zachowała swój naturalny charakter, wyróżnia się na tle całego zinwentaryzowanego obszaru. W jej bezpośrednim sąsiedztwie rosną lasy i znajduje się szereg niewielkich, sztucznych zbiorników wodnych. Tworzy to tzw. „wyspę bioróżnorodności”. W obrębie sąsiadującej z zakładem Doliny Brzeźnicy, stwierdzono m.in.: liczne populacje ważek, ptaków (w tym np. zimorodka, gąsiorka), bobra i wydrę.
W trakcie inwentaryzacji eksperci środowiskowi stwierdzili obecność 25 gatunków ssaków, z czego 13 objętych ścisłą i częściową ochroną. Pozostałe to gatunki łowne. W trakcie spisu ptaków zlokalizowano przeszło 100 gatunków, z czego ponad 80 z nich uznano za lęgowe. Stwierdzono także niemal 80 gatunków ptaków przelatujących nad obszarem rafinerii i terenami sąsiednimi. Były to m.in. łabędzie, gęsi, cyraneczki, żurawie, mewy, rybołowy, bieliki, sójki, jastrzębie, skowronki oraz czeczotki, szczygły i czyże. Do najcenniejszych specjaliści zaliczyli błotniaka stawowego, który znajduje się pod ochroną ścisłą, sokoła wędrownego, który wymaga ochrony czynnej, a od niemal 17 lat zadomowiony jest na kominach zakładowej Elektrociepłowni, oraz derkacza, rybitwę, zimorodka, gąsiorka i jarzębatkę. Spośród płazów i gadów w obrębie terenu badań zlokalizowano występowanie dziesięciu gatunków płazów, m.in. rzekotki, traszki i kumaki oraz trzech gatunków gadów – jaszczurki i zaskrońce.
Z kolei uczestniczący w badaniach ichtiolodzy naliczyli około pół tysiąca ryb należących do 13 gatunków. Wśród nich zauważyli obecność m.in. okoni, szczupaków, sandaczy, słonecznic, a także płoci, karpi, karasi oraz piskorza i śliza, które są gatunkami cennymi i znajdującymi się pod ochroną. Entomolodzy zidentyfikowali niemal 90 gatunków zwierząt bezkręgowych z czego niemal 60 gatunków - w tym także chronione i cenne przyrodniczo - zauważono w podmokłych terenach na obszarze rafinerii. Do najciekawszych specjaliści zaliczyli ślimaki, trzmiele, ważki, a także motyle i pszczoły miodne. Według ekspertów bardzo istotne jest zachowanie w dobrym stanie siedlisk im służących, tak aby te bezkręgowce mogły się dalej rozwijać.
Spis przyrodniczy realizowany był przez niemal rok. Zlecenie przygotowania takiego spisu może świadczyć o przygotowaniach koncernu do dalszych inwestycji. Wyniki badań przyrodników mają zapewne posłużyć do wyznaczenia kierunków, w których dalej może się rozbudowywać płocki koncern. Z raportu można wnioskować, że raczej nie będzie to możliwe w stronę Doliny rzeki Brzeźnicy.