Reklama

Blizny – wstydliwy problem odczarowany

Opublikowano:
Autor:

Blizny – wstydliwy problem odczarowany - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Często mając blizny po jakichś zabiegach chirurgicznych, mamy wrażenie i coraz silniejsze przekonanie, że nic już nie jest nam w stanie pomóc. Wydaje nam się, że inny kolor skóry i jakiś nienaturalne pofałdowania w tym czy innym miejscu ciała nie staną się mniej widoczne. Tymczasem medycyna idzie do przodu, a właściwie rozwijają się produkty… opatrunkowe, wspomagające medycynę. Żele na blizny, w formie maści lub silikonowych plastrów, to już nowa epoka, w której właśnie żyjemy.

Często mając blizny po jakichś zabiegach chirurgicznych, mamy wrażenie i coraz silniejsze przekonanie, że nic już nie jest nam w stanie pomóc. Wydaje nam się, że inny kolor skóry i jakiś nienaturalne pofałdowania w tym czy innym miejscu ciała nie staną się mniej widoczne. Tymczasem medycyna idzie do przodu, a właściwie rozwijają się produkty… opatrunkowe, wspomagające medycynę. Żele na blizny, w formie maści lub silikonowych plastrów, to już nowa epoka, w której właśnie żyjemy.

Blizny po cesarce
Współcześnie blizna po cesarskim cięciu jest w stosunku do lat poprzednich i tak już postępem, bo robi się ją w poprzek podbrzusza a nie pośrodku wzdłuż. Jednak to jak zszyją ją anestezjolodzy, to już loteria. Czasami to nie linia prosta, tylko ciało wygląda jak falbanka nad przecięciem. Co gorsza, często kobiety rodzące raz przez cesarkę mają drugą i trzecią z kolejnymi dziećmi, a lekarze kolejne przecięcia zszywają doprawdy różnie. Z estetyką ma to niewiele wspólnego. Cóż, to trochę loteria. Ale? Czy można w takim razie jakoś sobie pomóc już po fakcie? Czy można złagodzić wygląd blizny i czuć się bardziej komfortowo ze swoim ciałem?
Żel na blizny
Żeli na blizny jest na rynku co najmniej kilka do wyboru. W czym mogą pomóc? Otóż powodują one zmniejszanie widoczności blizn, a poza tym skórę z blizną czynią bardziej elastyczną. To nie wszystko, gdy rana, a potem blizna, jest jeszcze świeża, żel powoduje wystąpienie uczucia ulgi, niweluje też swędzenie skóry pokrytej blizną. Skóra staje się mniej napięta. Zastosowanie odpowiednio wcześnie leczniczego żelu (dobrze jest skonsultować jego stosowanie ze swoim lekarzem) zmniejsza ryzyko powstania blizn przerostowych i bliznowców, tzw. keloidów. Oprócz tego żel na blizny łagodzi objawy z nimi związane. Jednym z takich preparatów jest silikonowy żel na blizny marki Biznasil, który polecany jest ze względu na skuteczność przy stosowaniu na blizny stare oraz nowe, powstałe w wyniku gojenia ran pooperacyjnych, pourazowych i pooparzeniowych. Jest wysoce uniwersalny.
Jak często stosować żel na ranę lub bliznę?
Zawsze leczoną bliznę należy umyć, a następnie wysuszyć. Zaleca się, aby dwa razy dziennie delikatnie wmasować niewielką ilość żelu. Taka częstotliwość wystarczy, aby żel zadziałał w odpowiedni sposób. Po zaaplikowaniu na bliznę, należy pozostawić przez kilka minut miejsce z żelem do wyschnięcia. W przypadku, gdy zaaplikowano zbyt dużą ilość żelu, to można jej nadmiar delikatnie usunąć chusteczką, aby na przykład nie poplamić ubrania. Na prawidłowo nałożoną i wyschniętą warstwę żelu można stosować inne kosmetyki, np. kremy nawilżające do ciała czy kosmetyki kolorowe, jeśli blizna jest np. na twarzy.
Jak szybko działa żel na blizny?
Zabliźnianie się uszkodzonego ciała jest procesem powolnym. Warto zdać sobie sprawę z podstawowej rzeczy, że im blizna jest starsza tym wolniej przebiega proces działania żelu na blizny. Silikonowy żel na blizny daje najlepsze efekty przy stosowaniu przez okres około dwóch miesięcy. Dobrze jest go aplikować, nawet jeśli nam się wydaje, że problem już zniknął.
Uwaga…
W trakcie stosowania silikonowego żelu na blizny, należy unikać niekorzystnych czynników typu: urazy i otarcia w okolicy blizny, ekspozycja blizny na promienie UV, a także wystawianie ciała na zbyt niską lub zbyt wysoką temperaturę.
Na jakie rany można stosować żele?
Preparaty służące do niwelowania niekorzystnego wyglądu blizn można stosować do leczenia następujących rodzajów blizn: przerostowe, pooperacjach chirurgicznych, pourazowe, popoparzeniowe, potrądzikowe, ale też właśnie po cesarskim cięciu, po inwazyjnych operacjach plastycznych czy terapiach laserowych. Można je stosować też w niwelowaniu rozstępów.
Bezpieczeństwo
Preparaty takie jak wspomniany Biznasil, są tak opracowane, by były łagodne i bezpieczne oraz żeby były uniwersalne w stosowaniu zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Silikonowe preparaty przechodzą ciągłą ewolucję, badania kliniczne wartości ich działania pokazują, że są coraz wyższej generacji. Na początku miały zastosowanie jedynie opatrunki silikonowe. Najnowsze dane, pochodzące z badań klinicznych dają nam taką wiedzę, że stosowanie żelu silikonowego, nakładanego na bliznę z tubki jest tak samo efektywne, jak opatrunek silikonowy. Pacjent odczuwa zwiększony komfort. Może preparat dozować w dowolnej ilości. Nie musi się też ograniczać kształtem gotowego sylikonowego paska, jak to było wcześniej.

Przeprowadzono badania na sporej grupie pacjentów, które wykazały jaki wpływ wywierają silikony na różny stan człowieka. Wynika z nich, że preparaty silikonowe nie wpływają na rozwój płodu u kobiet ciężarnych, mogą więc je stosować kobiety w ciąży, żeby np. walczyć z rozstępami. Substancje silikonowe o wartości leczniczej nie wpływają też na rozwój dzieci karmionych piersią. To bardzo ważne, że nie działają toksycznie na organizm człowieka. Bezpieczeństwo preparatów silikonowych daje nam poczucie, że warto po nie sięgnąć w celach poprawienia estetyki skóry i gojenia się blizn. Zdarza się jednak, że mogą wywoływać alergię. Wtedy nie może się obyć bez wizyty u lekarza, który oceni sytuację i zaproponuje innych rodzaj lekarstwa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE