Reklama

Blisko 16 tys. uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny

Opublikowano:
Autor:

Blisko 16 tys. uczniów rozpoczęło nowy rok szkolny  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Białe bluzki i koszule, czasem krawaty z emblematem szkoły. Na szkolnych korytarzach powitania, słychać opowieści z wakacji. – Masz nową fryzurę, dobrze w niej wyglądasz – komplementują koleżanki na chwilę przed uroczystym rozpoczęciem nowego roku szkolnego. To wyjątkowy rocznik. W jednym roku szkolnym spotkali się absolwenci gimnazjów i ośmioletniej już szkoły podstawowej.

Białe bluzki i koszule, czasem krawaty z emblematem szkoły. Na szkolnych korytarzach powitania, słychać opowieści z wakacji. – Masz nową fryzurę, dobrze w niej wyglądasz – komplementują koleżanki na chwilę przed uroczystym rozpoczęciem nowego roku szkolnego. To wyjątkowy rocznik. W jednym roku szkolnym spotkali się absolwenci gimnazjów i ośmioletniej już szkoły podstawowej.

– Zaczekam na ciebie i zaprowadzę cię do auli – mówi uczennica przed szkołą, aby druga się nie martwiła. Przez otwarte drzwi w płockiej Jagiellonce co i raz przechodzą kolejni uczniowie w bardziej formalnym stroju, czasem dodając sportowe obuwie w białym bądź czarnym kolorze. Wszyscy dziś rozpoczynają nowy rok szkolny. Łącznie w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach podstawowych będzie się uczyło 9 tys. 354 uczniów, natomiast w szkołach średnich 6 tys. 507.

W rana w auli Jagiellonki rozmowy, trochę śmiechu, otwarte szeroko okna, aby był przewiew w dużym pomieszczeniu po deszczu, który dopiero co skończył padać. Dwoje uczniów wita wszystkich. Rozmowy milkną na informację o wniesieniu szkolnego sztandaru. Tuż po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i hymnu szkoły nadszedł czas na ślubowanie przedstawicieli 1 GA, GB, GC, GD, GE, GF, GG. W auli skupienie...

– My, uczniowie klas pierwszych, spadkobiercy Gimnazjum Polskiego Polskiej Macierzy Szkolnej, wierni ojczyźnie i prawdzie ślubujemy godnie reprezentować szkołę, sławić imię patrona, być wiernymi tradycjom patriotycznym szkoły, pomnażać wspólne dobro społeczności szkolnej. Przyrzekamy być godnymi uczniami, wytrwale dążyć do zdobywania wiedzy i rozwoju własnej osobowości, szanować prawa i szkolne obyczaje, przestrzegać uniwersalnych zasad etyki, respektując chrześcijański zestaw wartości.

W gronie Jagiellończyków pierwszoklasistów powitała dyrektorka Małgorzata Pawlak.

– Od tej pory zawsze będziecie należeć do grona uczniów płockiej Jagiellonki, liceum łączącym tradycję i nowoczesność. Wymaga wiele zarówno od swoich uczniów, jak i nauczycieli. Zapewne jesteście gotowi, by chwycić wasze sprawy we własne ręce. Wycisnąć z życia szkoły wiele korzyści. Bardzo liczę na wasz entuzjazm, zapał w w podejmowaniu wyzwań. Korzystajcie ze wszystkich możliwości. Nie bójcie się rozwijać swoich pasji i talentów. To, jakimi ludźmi staniecie się w przyszłości, zależy nie tylko od rodziców i nauczycieli, ale głównie od waszego dążenia do samorozwoju. Namawiam was, byście właśnie w tym momencie określili, co chcecie osiągnąć w ciągu najbliższych trzech lat. A my wam pomożemy to osiągnąć.

W rozpoczęciu roku szkolnego brał udział absolwent Jagiellonki, były pracownik tego liceum, prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

– Staję przed wami jako Jagiellończyk. Jako człowiek, który niegdyś siedział na waszym miejscu i zastanawiał się, co go czeka w tych wyjątkowych murach. Przed wami naprawdę niesamowity czas, czas przyjaźni, wytężonej nauki, czas dorastania do własnych wyborów i dorosłości. Jestem przekonany, że mając tak fantastycznych przewodników, nie zmarnujecie tego czasu i wyjdziecie z tej szkoły przygotowani, aby podbijać świat. Uczyłem w tej szkole przez 11 lat języka polskiego. Wiem, jak niesamowici są w tej szkole nauczyciele, jak wiele z siebie dają i jak ważni są dla nich uczniowie. Już dwóch moich synów ukończyło Jagiellonkę. Życzę, by dla was był to fantastyczny czas. Zadbają o to nauczyciele. Klasy powyżej 30 osób będę jednak wyzwaniem zarówno dla was, jak dla nich. Ale poradzicie sobie. Jestem o tym przekonany. Nie bójcie się!

Wspominano również 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Obejrzano w auli film wyprodukowany przez Instytut Pamięci Narodowej przypominający tamte wydarzenia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE