Reklama

Biskupi z całej Polski obradują w Płocku. Jednym z tematów pedofilia

Opublikowano:
Autor:

Biskupi z całej Polski obradują w Płocku. Jednym z tematów pedofilia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock po raz pierwszy w historii gości Zebranie Plenarne Episkopatu Polski, które zbiera się już po raz 380.

Płock po raz pierwszy w historii gości Zebranie Plenarne Episkopatu Polski, które zbiera się już po raz 380. 

2018 to rok św. Stanisława Kostki, a że pochodził on z diecezji płockiej (a konkretnie z Rostkowa), zatem właśnie to miasto wybrano na konferencję episkopatu. Jak mówił ks. Paweł Rytel-Andrianik zebrania rzadko są przenoszone poza Warszawę, ale to jest specjalna okazja. 

- Można powiedzieć, że serce polskiego Kościoła bije dziś w Płocku - mówił. - Istnieją trzy główne tematy zebrania biskupów. Pierwszy temat to jest kwestia młodzieży. Ojciec święty wybiera jeden ważny temat i cały Kościół przygotowuje się, myśli, modli się w tej  intencji i też podejmuje decyzję. Takim tematem w najbliższym czasie będzie kwestia młodzieży, wiary i rozeznawania powołania. Kościół w Polsce może coś ofiarować Kościołowi na świecie, a z drugiej strony uczyć się od Kościoła powszechnego. Dlatego biskupi z całego świata spotykają się w Rzymie. 

Biskupi i kardynałowie we wtorek i środę będą dyskutować o młodzieży, a także o przygotowaniu do Światowych Dni Młodzieży. 

- Drugi temat o jest kwestia duszpasterstwa rodzin. Jest nowy przewodniczący rady ds. rodziny, ks. Biskup Wiesław Śmigiel, który przedstawi kwestie dotyczące duszpasterstwa rodzin w Polsce, jak również dalsze perspektywy, w jaki sposób kontynuować duszpasterstwo rodzin. Można powiedzieć, że to priorytet w działalności Kościoła Katolickiego, ponieważ Kościół chce być pomocą w przygotowaniu do małżeństwa, przeżywaniu go i też w sytuacjach trudnych.

Trzecią, ostatnio często podnoszą kwestią jest ochrona małoletnich. Jak mówił Rytel-Adrianik, dobro dzieci i młodzieży jest najważniejsze dla Kościoła. Wynika z niego stanowisko Kościoła.

- W 2013 roku biskupi pisali ”Zero tolerancji dla grzechu i przestępstwa pedofilii w kościele i społeczeństwie” i to się nie zmieniło - mówił. - Będą też poruszane inne tematy, czy to związane z diecezją, sytuacją Polonii czy Caritasu Polska. 

O godzinie 18:00 w katedrze odbyła się Msza Święta, której przewodniczył ks. arcybiskup Salvatore Pennacchio nuncjusz apostolski w Polsce. W środę o 7:30 w Kolegiacie św. Bartłomieja odbędzie się Msza Święta, której przewodniczył będzie abp. Stanisław Gądecki. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE