Reklama

Reklama

Biskup płocki uderza w Mszę wszech czasów

Opublikowano: 8 września 2021 06:39
Autor: | Zdjęcie: Facebook Msza Trydencka w Płocku

Biskup płocki uderza w Mszę wszech czasów - Zdjęcie główne

foto Facebook Msza Trydencka w Płocku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup płocki Piotr Libera drastycznie ograniczył możliwość odprawiania Mszy trydenckiej w diecezji płockiej. To ogromny cios dla wiernych przywiązanych do tradycyjnej liturgii.

Reklama

Na tę decyzję biskupa płockiego wierni związani z Mszą trydencką czekali od kilku tygodni. Ma ona związek z głośnym dokumentem wydanym 16 lipca przez papieża Franciszka, który wstrząsnął katolikami na całym świecie. W swoim motu proprio „Traditionis custodes” Franciszek m.in. zakazał odprawiania tzw. starej Mszy w kościołach parafialnych, wprowadził wymóg zgody biskupa dla księży chcących celebrować przedsoborową Mszę i zabronił tworzenia nowych wspólnot.

Najnowszy dekret biskupa płockiego jest właśnie odpowiedzią na papieski dokument. Ordynariusz diecezji płockiej wyznaczył jedyne miejsce w Płocku, w którym od tej pory można sprawować Mszę św. w klasycznym rycie rzymskim – jest to niewielka kaplica z boku kościoła parafii św. Jadwigi Królowej.

Czytaj więcej: Pogarsza się i tak zła sytuacja Winiar. Pacjenci z zawałem serca nie będą leczeni w Płocku

Oznacza to, że zakazane są tradycyjne Msze we wszelkich płockich świątyniach – nie wolno odprawiać ich choćby w katedrze czy w farze. Zlikwidowana została również tradycyjna liturgia w Pułtusku – zamiast niej dozwolona będzie Msza w sanktuarium w Sadykierzu.

Dekret biskupa ostrzejszy niż papieski

W swoim zakazie biskup Piotr Libera idzie jeszcze dalej niż papież Franciszek – biskupi dokument precyzuje, że Msze trydenckie dozwolone są wyłącznie w niedziele i święta nakazane, czyli tylko w Boże Narodzenie, Trzech Króli, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych oraz drugi dzień świąt Bożego Narodzenia i Poniedziałek Wielkanocny.

To oznacza, że po wejściu w życie dokumentu zakazane są więc Msze w pierwsze piątki i pierwsze soboty miesiąca, a także w święta pierwszej klasy jak np. Wniebowstąpienie Pańskie i inne ważne uroczystości – np. wspomnienie patronki kaplicy - św. Anny czy Zaduszki. Niemożliwe stają się również rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Swoim dekretem biskup zabrania także m.in. odprawiania requiem za zmarłych związanych z płocką wspólnotą, Mszy gregoriańskich. Od teraz wierni nie mogą już zamawiać Mszy tradycyjnej w tygodniu w ważnych dla nich intencjach.  

Pod znakiem zapytania (dekret o nich nie wspomina) stoją pozostałe sakramenty takie jak chrzty, pierwsze Komunie święte, bierzmowania, śluby czy pogrzeby.

Dekret zobowiązuje również księży do tej pory odprawiających Tridentinę do wystąpienia o zgodę na dalsze celebrowanie w starożytnym obrządku. 

Ponadto w myśl dekretu jeśli jakiś ksiądz spoza diecezji chciałby odprawić Mszę św. w kaplicy św. Anny musi poprosić o zgodę opiekuna płockiej wspólnoty, a następnie obaj muszą czekać na decyzję biskupa, który może zakazać celebracji.

Biskupi dokument to cios dla wiernych przywiązanych do tradycji Kościoła katolickiego. Co ciekawe, we wstępie dekretu bp Libera powołuje się na konsultacje w ramach Konferencji Episkopatu Polski, a tymczasem w sugestiach KEP na temat wdrożenia dokumentu Franciszka wprost napisane jest, że „nie ma obecnie powodu, aby ograniczać dni celebracji”.

Dokument wszedł w życie 6 września. 

Msza trydencka to potoczne określenie tradycyjnej Mszy rzymskokatolickiej, która była powszechnie odprawiana do 1970 r. we wszystkich kościołach świata. Jej najbardziej widoczne cechy to język łaciński, ustawienie kapłana przodem do ołtarza czy chorał gregoriański. 

To Msza, która uformowała wszystkich najważniejszych świętych Kościoła katolickiego, takich jak Andrzej Bobola, Jan Bosco, Faustyna Kowalska, Maksymilian Kolbe, ojciec Pio itd.

Od kilku lat na całym świecie systematycznie wzrasta liczba wiernych przywiązanych do przedsoborowej Mszy św. W Płocku w kaplicy św. Anny przy kościele św. Jadwigi Królowej w coniedzielnej Mszy św. uczestniczy obecnie ponad 60 osób. 

Czytaj więcej: Nowe miejsce mszy trydenckiej. Sprawdź, gdzie teraz jest odprawiana msza wszech czasów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (37)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 10 dni temu | ocena +2 / -3

  Legalista

  Przecież to jest teatrzyk... Jak ktoś chce po łacinie, to niech ma po łacinie... Jak ktoś chce po niemiecku, to po niemiecku... Po kaszubsku... Po góralsku... Diskopolo... Tylko niech Papież to przyklepie... Najlepiej na soborze... Poprzednio obecne przepisy usankcjonował sobór... Wtedy będzie sprawa jasna i przejrzysta...

 • 10 dni temu | ocena +4 / -5

  Fethos

  Strasznie przywiązani ci wierni... Sobór był w 1962 r... Od tamtej pory nikt nie odprawiał... Raptem kilka lat temu w 2007 Benedykt XVI pozwolił znowu odprawiać w wyjątkowych sytuacjach... I już strasznie przywiązani... A co robili od 1962 do 2007 ci przywiązani wierni, co teraz strasznie protestują?

 • 10 dni temu | ocena +1 / -2

  zomby

  nie ma czegos takiego jak "Drugi Dzień Bożego Narodzenia" i nie jest to święto nakazane, tak jak i Poniedzialek Wielkanocny nie jest swietem nakazanym.

  • 10 dni temu | ocena +2 / -0

   Sebek

   To se nie odprawiaj i nie zbieraj tacy...

 • 10 dni temu | ocena +2 / -3

  MArek

  Od dawna nie uczestniczę w tej organizacji - po prostu nie lubię fantasy. Nic do niej nie mam, niech tam sobie korzysta kto chce i czuje potrzebę. Natomiast nie rozumiem wiernych... jakiś gość w sukience mówi komuś, jak ma się modlić - wyśmiałbym typa

  • 10 dni temu | ocena +2 / -0

   Stefania

   Jak mu wejdziesz na rytuał i wyśmiejesz, to dostaniesz paragraf za zakłócanie... Nie bardzo masz możliwość... Co najwyżej możesz założyć jakąś konkurencyjną organizację... i to też ostrożnie.

 • 11 dni temu | ocena +8 / -4

  Edgar

  Sługa diabła, zabrania odprawiania Mszy Świętej - to tak jednym zdaniem. I żadne tłumaczenia tego nie usprawiedliwią.

  • 10 dni temu | ocena +2 / -1

   Staś

   Ta... A od 1962 do 2007 co robiłeś Edgar? Heloł! Wtedy w ogóle nie było czegoś takiego jak msza trydencka, bo Sobór Watykański II to zmienił... Wiesz w ogóle o co kaman?

 • 11 dni temu | ocena +8 / -5

  Szkot

  Biskup sam się postawił poza Kościołem, łamiąc Bullę Quo primum tempore św. Piusa V. "Ponadto, na mocy treści niniejszego aktu i mocą Naszej Apostolskiej władzy, przyznajemy i uznajemy po wieczne czasy, że dla śpiewania bądź recytowania Mszy św. w jakimkolwiek kościele, bezwzględnie można posługiwać się tym Mszałem, bez jakichkolwiek skrupułów sumienia lub obawy o narażenie się na karę, sąd lub cenzurę, i że można go swobodnie i zgodnie z prawem używać. Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy św. w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna, i będzie mieć moc prawną,"

  • 11 dni temu | ocena +13 / -6

   dixon

   Chyba nie wiesz o czym piszesz? Równi nie mają władzy nad sobą. Bulla nie dotyczy papieży. Nie ma charakteru dogmatycznego. Poza tym papieże zmieniali Mszał rzymski jeszcze przed SWII i mieli do tego prawo. Proszę nie wprowadzać wierzących w błąd.

 • 11 dni temu | ocena +9 / -9

  dixon

  Czy osoby, które w tak ostentacyjny sposób negują nauczanie Soboru Powszechnego, nauczanie papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka są jeszcze w Kościele Rzymskokatolickim? Może warto by się zastanowić nad sobą?

  • 8 dni temu | ocena +0 / -0

   Dixon

   @ do Witek Za dużo obcujesz z TVN24 i GW i Ci się wszystko z jednym kojarzy. Z taką celnością musisz uważać jak sikasz, bo spodenki pobrudzisz. I przestań chodzić w różówym, bo Ci do cery nie pasuje.

  • 11 dni temu | ocena +2 / -3

   Dixon

   Do Tego kto wykorzystując moje słowa, wypowiada o mnie fałszywe świadectwo. Ciekawe kto jest Twoim mistrzem? Bardzo jesteś sprytny i inteligentny.

  • 11 dni temu | ocena +3 / -3

   @ dixon

   Bracie, czy nie nazbyt krytycznie oceniasz postępowanie biskupa Piotra? Jego decyzja wyrządza krzywdę Kościołowi, ale żeby od razu wątpić w jego przynależność do Kościoła? "Czy osoby, które w tak ostentacyjny sposób negują nauczanie Soboru Powszechnego, nauczanie papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka są jeszcze w Kościele Rzymskokatolickim? Może warto by się zastanowić nad sobą? "

  • 11 dni temu | ocena +4 / -1

   Dixon

   do Tabore. Nie pozbawia. Tych 60 osób, które mam nadzieję w łączności z całym KRK uczestniczą w Mszy Św. w Rycie Trydenckim, nadal może w nich uczestniczyć w parafii Św. Królowej Jadwigi. Jak ktoś nie wie gdzie, to można tam dojechać autobusem linii na przykład 3.

  • 11 dni temu | ocena +4 / -3

   Tabore

   No, przykre to że biskup pozbawia wiernych prawa do uczestnictwa w dawnje starej liturgii, wszak II Sobor Watykański "... oświadcza, że Matka Kościół uważa za równe w prawach i godności wszystkie prawnie uznane obrządki, chce je na przyszłość zachować i zapewnić im wszechstronny rozwój"

 • 11 dni temu | ocena +9 / -2

  wojtek wojtek

  Wyszło szydło z worka. Czy kościół posoborowy, który de facto odcina się od korzeni, to jeszcze Kościół Katolicki?

  • 11 dni temu | ocena +0 / -7

   Józef Szwejk

   od IV wieku to już nie kościół, a sekta

 • 11 dni temu | ocena +3 / -10

  Judasz Iskariota

  A kogo to obchodzi!

 • 11 dni temu | ocena +2 / -12

  Marek Arek

  I prawidłowo, płockie środowisko za bardzo sterowało księżmi, którzy opiekowali wspólnotą, wchodząc z nimi w pyskówki i ciągłe konflikty

  • 11 dni temu | ocena +5 / -1

   Dixon

   "Też księże" - Ocho - piszemy przez samo H. Oho! Trochę to głupio jak osoba z wyższym wykształceniem i posługująca się językiem polskim jako narzędziem, robi błędy ortograficzne.

  • 11 dni temu | ocena +9 / -5

   też ksiądz

   Ocho! Komputery w Kurii Płockiej już odpalone. Pozdrawiam kolegów, kurialnych nierobów

 • 11 dni temu | ocena +9 / -2

  dixon

  No to teraz będzie okazja zaznajomić się z Tradycją KK i tym co w swoich pismach zawarł Św.Ignacy Antiocheński o roli Biskupa w Kościele. Trzy, dwa, jeden - do lektury.

 • 11 dni temu | ocena +7 / -0

  Kape

  Ciekawe z czego wynika to, że biskup odznacza się jeszcze większą gorliwością w walce z tradsami niż sam papież

  • 10 dni temu | ocena +2 / -0

   Józiek

   Który papież... Był sobór... Trzeba by zwołać kolejny, żeby anulować poprzedni... I tak ci heretycy korzystają z luki w prawie... Dawniej za takie coś palili na stosie... A teraz pretensje macie... Zwołajcie sobie sobór i zmieńcie ustalenia - zamiast mieć pretensję do chłopiny, że chce prawa przestrzegać. Zmienicie prawo - to biskup będzie musiał je respektować... A tak, to respektuje te z 1962 roku...

  • 10 dni temu | ocena +1 / -0

   Józiek

   Który papież... Był sobór... Trzeba by zwołać kolejny, żeby anulować poprzedni... I tak ci heretycy korzystają z luki w prawie... Dawniej za takie coś palili na stosie... A teraz pretensje macie... Zwołajcie sobie sobór i zmieńcie ustalenia - zamiast mieć pretensję do chłopiny, że chce prawa przestrzegać. Zmienicie prawo - to biskup będzie musiał je respektować... A tak, to respektuje te z 1962 roku...

 • 11 dni temu | ocena +9 / -1

  Prośba

  Czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego msza trydencka jest niebezpieczna?

  • 10 dni temu | ocena +1 / -2

   Witek

   Sobór jest chyba wyższym aktem prawnym niż jakiś list papieża z 2007 r... Jak się komuś nie podobają ustalenia soborowe, to niech zwoła własny sobór, albo założy swoje własne kółko wędkarskie.

  • 11 dni temu | ocena +12 / -0

   kris

   Bo zbyt wielu świętych na niej wyrosło.

  • 11 dni temu | ocena +14 / -1

   egzorcysta

   bo szatan boi się łaciny