Reklama

Biskup Libera: pielgrzymka na Jasną Górę nie może się odbyć w tradycyjnej formie

Opublikowano:
Autor:

Biskup Libera: pielgrzymka na Jasną Górę nie może się odbyć w tradycyjnej formie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co roku kilkuset pielgrzymów z Płocka i okolic w sierpniowy poranek wyruszało do oddalonej o 250 kilometrów Częstochowy, by 15 sierpnia wziąć udział w uroczystościach Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w klasztorze na Jasnej Górze. Niestety, biskup Piotr Libera nie pozostawia złudzeń: 39. piesza pielgrzymka nie odbędzie się w tradycyjnej formie - przekazał biskup za pośrednictwem strony na Facebooku.

Co roku kilkuset pielgrzymów z Płocka i okolic w sierpniowy poranek wyruszało do oddalonej o 250 kilometrów Częstochowy, by 15 sierpnia wziąć udział w uroczystościach Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w klasztorze na Jasnej Górze. Niestety, biskup Piotr Libera nie pozostawia złudzeń: 39. piesza pielgrzymka nie odbędzie się w tradycyjnej formie - przekazał biskup za pośrednictwem strony na Facebooku. 

Jedni idą pieszo cały dystans, niektórzy tylko kawałek, a jeszcze inni jadą na rowerze. Każdy ma swoją intencję, a łączy ich poczucie wspólnoty. Piesza pielgrzymka na Jasną Górę to już tradycja, a nadchodząca edycja będzie już 39. Biskup Piotr Libera nie ma jednak dobrych wiadomości dla pątników. 

- W tym roku, z racji trwającej epidemii Covid-19, Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej nie może niestety odbyć się w tradycyjnej formie. Ta niełatwa decyzja została podjęta w oparciu o rozporządzenia państwowe, sanitarne, a także wskazania Konferencji Episkopatu Polski. Kierujemy się troską o bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie. Nie chcemy narażać Pielgrzymów, goszczących Pielgrzymkę, a także wszystkich spotykanych po drodze ludzi. Nie wiemy też jeszcze dzisiaj jak będzie wyglądała sytuacja epidemiologiczna w sierpniu br. Wiemy jednak, jak wielkim dobrem duchowym jest piesze pielgrzymowanie do naszej Matki i Królowej, jak wiele łask przynosi - przekazuje za pośrednictwem konta na Facebooku biskup Libera. 

Pielgrzymka się odbędzie, ale jak zaznacza bp Libera, będzie miała inną formę. Szczegół mają zostać podane w komunikacie głównego przewodnika. 

- Niemniej serdecznie proszę, aby ci, którzy wyruszą, swój pielgrzymi trud i modlitwę ofiarowali w intencji naszej diecezji oraz o ustanie epidemii w naszym kraju i na świecie. Proszę również, aby dziękowali za zbliżającą się beatyfikację sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego i za osobę św. Jana Pawła Wielkiego, w stulecie jego urodzin. Przed oblicze Czarnej Madonny zanieście intencje wszystkich, którzy chcieliby pielgrzymować, a nie mogą. Jednocześnie proszę, aby ściśle przestrzegać tegorocznego, specyficznego ze względu na okoliczności sposobu pielgrzymowania i nie organizować grup, które by dołączyły do Pielgrzymujących. Zróbmy to w duchu odpowiedzialności za zdrowie swoje i innych, nie stwarzajmy niepotrzebnego zagrożenia. Pamiętajmy, że koronawirus, ten niewidzialny przeciwnik jest nadal groźny - apeluje biskup. 

Jak dodaje, tegoroczna pielgrzymka będzie miała "charakter wybitnie pokutny i przebłagalny". Nie będzie transmisji online. Biskup zaapelował też do księży o organizację Apeli Jasnogórskich w dniach 6-14 sierpnia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE