Skorzystają i rodzice, i dzieci. Ale jeszcze nie od jutra, dopiero od najbliższej sesji Rady Miasta. Urząd Miasta wprowadza atrakcyjne udogodnienie dla wszystkich płockich rodzin, które mają trójkę lub więcej dzieci. Nie liczy się dochód rodziny. Program 3 + nie jest bowiem pomocą społeczną, lecz zaproszeniem rodzin wielodzietnych do życia społecznego miasta.
Płocką Kartę Familijną może otrzymać każdy członek rodziny składającej się z minimum trójki dzieci w wieku do 18. roku życia (lub do 25. roku życia pod warunkiem, że uczy się lub studiuje). O takim planie prezydent Andrzej Nowakowski wspominał już kilka miesięcy temu. Na najbliższym posiedzeniu radnym zostanie przedstawiony projekt uchwały, który upoważni prezydenta miasta do wydania w drodze zarządzenia „Regulaminu wydawania, korzystania oraz określenia wzoru Płockiej Karty Familijnej”.
Karta będzie przyznawana wyłącznie rodzinom zamieszkującym w Płocku na rok od dnia złożenia wniosku (decyduje meldunek – w przypadku czasowego karta będzie wydawana na czas zameldowania w Płocku). Imienną Kartę otrzyma każdy członek w rodzinie. Będzie ona ważna do końca roku kalendarzowego, w którym choćby jedno z dzieci osiągnie kryterium wiekowe.
Każdy posiadacz PKF będzie uprawniony do korzystania z ofert zniżkowych m.in. w obiektach Miejskiego Zespołu Obiektów Sportowych (baseny, lodowisko), imprez i przedstawień organizowanych przez: Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, Płocką Orkiestrę Symfoniczną czy Płocką Galerię Sztuki z 50-procentową zniżką. Aby skorzystać z uprawnień otrzymanych w ramach Karty Familijnej nie trzeba stawiać się na basen czy do kina całą rodziną. Każdy punkt honorujący Płocką Kartę Familijną będzie oznakowany logotypem 3+.
Gdzie i jak uzyskać Kartę? Będzie wydawana na wniosek rodzica bądź opiekuna prawnego dzieci. Wnioski będą dostępne na stronie www.plock.eu, w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta oraz w punktach sprzedaży biletów Komunikacji Miejskiej. Wniosek należy złożyć w BOK, po weryfikacji danych osób zgłoszonych we wniosku zostanie wydana Płocka Karta Familijna. Ważna będzie z dokumentem tożsamości (np. z legitymacją szkolną). Z czasem katalog uprawnień będzie poszerzany. W planach jest dodanie do oferty Teatru Dramatycznego, Muzeum Mazowieckiego, Muzeum Diecezjalnego oraz płockich kin.
Podobne programy obowiązują w wielu miastach w Polsce, są powszechne w większości państw europejskich. Pionierski program wspierania rodzin wielodzietnych rozpoczął Gdańsk, a następnie takie miasta jak Bielsko-Biała, Łowicz, Grodzisk Mazowiecki, Tychy, Kraków, Wrocław czy Sandomierz.