reklama

Biało-czerwony pl. Narutowicza i długa kolejka oficjeli

Opublikowano:
Autor:

Biało-czerwony pl. Narutowicza i długa kolejka oficjeli  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości15 sierpnia pod Odwachem płocczanie uczcili Święto Wojska Polskiego i rocznicę jednej z najważniejszych bitew nie tylko dla wojny polsko-bolszewickiej, ale i dla historii Europy XX w. Ogonek pragnących złożyć kwiaty przy prochach żołnierza polskiego był nad podziw długi.

15 sierpnia pod Odwachem płocczanie uczcili Święto Wojska Polskiego i rocznicę jednej z najważniejszych bitew nie tylko dla wojny polsko-bolszewickiej, ale i dla historii Europy XX w. Ogonek pragnących złożyć kwiaty przy prochach żołnierza polskiego był nad podziw długi.

Od tzw. Cudu nad Wisłą, bitwy, która zatrzymała bolszewicką inwazję w głąb Europy, minęło już 91 lat. Obchody potrójnego święta – bo poza świętami państwowymi, czyli 91-leciem Bitwy Warszawskiej i Świętem Wojska Polskiego, 15 sierpnia obchodzi się również święto kościelne: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej, rozpoczęły się mszą w katedrze i złożeniem kwiatów na Bratniej Ziemi.

Z kolei na uroczystości przy Płycie Nieznanego Żołnierza składało się przede wszystkim wprowadzenie pocztów sztandarowych, odsłuchanie hymnu państwowego i krótkiej przemowy Mariusza Pogonowskiego, aktora płockiego teatru oraz złożenie wieńców przez bardzo długi szereg delegacji. Składanie kwiatów przez delegacje, obyczaj niewątpliwie szlachetny i piękny, acz nieco nużący, niektórym dłużył się najwyraźniej trochę bardziej i po tym, jak złożyli swoje wiązanki, niczym dzieci na nudnym apelu szkolnym ustawiali się w grupki i z zapałem o czymś rozprawiali (zobacz ).

W długiej kolejce do złożenia biało-czerwonych wieńców ustawili się między innymi: kombatanci, byli więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych i sowieckich łagrów, Sybiracy, przedstawiciele płockich szkół i Wyższego Seminarium Duchownego, harcerze, posłowie: Julia Pitera, Wojciech Jasiński i Mirosław Koźlakiewicz, senatorowie: Michał Boszko, Eryk Smulewicz, reprezentacja władz Płocka na czele z przewodniczącą rady miasta Elżbietą Gapińską i wiceprezydentem Romanem Siemiątkowskim, starosta płocki Piotr Zgorzelski, radny sejmiku mazowieckiego Marek Martynowski, p.o. dyrektora Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Radosław Łabarzewski, żołnierze Wojska Polskiego, policjanci, strażnicy miejscy oraz przedstawiciele partii politycznych: PiS ,PJN (reprezentowany przez troje płockich radnych) oraz SLD na czele z Pawłem Dereszem. Ci, którzy nie przybyli pod Odwach osobiście, jak marszałek województwa Adam Struzik czy wicepremier Waldemar Pawlak, przysłali delegacje, które w ich imieniu przy Płycie Nieznanego Żołnierza złożyły kwiaty.

Obejrzyj zdjęcia w naszej galerii .

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE