Reklama

Bezpłatnie przebadają serca mieszkańców Płocka

Opublikowano:
Autor:

Bezpłatnie przebadają serca mieszkańców Płocka - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie czekaj, tylko przyjdź na badania - przekonują w Fundacji Neuca dla Zdrowia. Organizują kolejną serię badań profilaktycznych. Tym razem zamierzają ocenić, w jakim stanie są serca Polaków, w tym m. in. płocczan.

Nie czekaj, tylko przyjdź na badania - przekonują w Fundacji Neuca dla Zdrowia. Organizują kolejną serię badań profilaktycznych. Tym razem zamierzają ocenić, w jakim stanie są serca Polaków., w tym m. in. płocczan.

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną śmierci, tak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego pt. „Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski”. - Choroby układu sercowo-naczyniowego nadal stanowią prawie 50% przyczyn zgonów w Polsce (dwukrotnie częściej niż choroby nowotworowe). Profilaktyka pierwotna, czyli zapobieganie chorobie wieńcowej, której najgroźniejszym powikłaniem jest zawał serca, polega przede wszystkim na prowadzeniu odpowiedniego trybu życia - mówi dr n. med. Grzegorz Skonieczny, Koordynator Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. L. Rydygiera w Toruniu.

Po kraju będzie krążył kardiobus, łącznie ma odwiedzić 100 różnych miast. W ten sposób Fundacja Neuca zamierza umożliwić wykonanie bezpłatnych badań EKG pozwalających na dokonanie oceny częstotliwości i miarowości pracy serca, także na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w obrębie mięśnia sercowego. Będzie można zbadać ciśnienie (celem rozpoznania nadciśnienia tętniczego) i sprawdzić wskaźnik BMI określający stopień ewentualnego nadmiaru tkanki tłuszczowej. Badanie przeprowadzi personel medyczny, który wykona pomiary i udzieli porad. Zaleca się, aby na godzinę przed badaniem powstrzymać się od palenia papierosów i odpuścić sobie wypicie kawy, które powodują przyspieszone bicie serca.

Fot. Fundacja Neuca

W Fundacji przekonują, że takie choroby, jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia bywają bardzo podstępne, ponieważ pacjenci zgłaszają się do lekarza za późno. Zwykle dopiero powikłania powodują dolegliwości, które są sygnałem do zapisania się na wizytę u specjalisty. Do tego czasu zmiany spowodowane przez chorobę mogą być już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Kardiobus przyjedzie 26 stycznia, będzie zaparkowany przy ul. Bielskiej 32A w godzinach 10.00 – 16.00. Badanie jest bezpłatne, lecz wymagane są wcześniejsze zapisy w aptece Diabetyka, przed którą stanie auto.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE