Reklama

Bezpiecznie do celu – nowoczesne rozwiązania, które chronią współczesne samochody

Opublikowano:
Autor:

Bezpiecznie do celu – nowoczesne rozwiązania, które chronią współczesne samochody - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Współczesne samochody są coraz bardziej naszpikowane rozmaitymi nowinkami technologicznymi, z których bardzo wiele ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Czym są i jak działają najciekawsze nowoczesne rozwiązania niwelujące ryzyko kolizji czy wypadku?

Współczesne samochody są coraz bardziej naszpikowane rozmaitymi nowinkami technologicznymi, z których bardzo wiele ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo jazdy. Czym są i jak działają najciekawsze nowoczesne rozwiązania niwelujące ryzyko kolizji czy wypadku?

Poruszanie się po drogach nigdy dotąd nie było w teorii tak bezpieczne i intuicyjne — jest to wynik zastosowania we współczesnych samochodach szeregu różnych rozwiązań. Dzięki nim kierowcy nie tylko mogą łatwiej unikać wszelkiego rodzaju wypadków, ale też sprawniej docierać do celu. Jakie są najpopularniejsze technologie wykorzystywane w nowoczesnych autach?

Prewencja poślizgu

Jedną z bardziej pomocnych technologii jest ESC (ang. Electronic Stability Control). To rozwiązanie jest wykorzystywane w autach takich producentów jak Mercedes-Benz czy Peugeot. Jego zadaniem jest wykrywanie ryzyka wejścia samochodu w niekontrolowany poślizg (źródło: https://www.forbes.com/sites/peterlyon/2018/05/31/the-top-7-car-safety-features-you-cannot-do-without/#79bf83585fc0). Jeżeli parametry jazdy zaczynają wskazywać na to, że kierowca niebawem utraci kontrolę nad pojazdem, ESC przejmuje częściowo kontrolę nad silnikiem i hamulcami, stabilizując auto.

Inny ciekawy przykład tego, jak nasze auta stają się coraz bardziej inteligentne, to system ACC (ang. Adaptive Cruise Control). ACC służy do ustalania bezpiecznej odległości od jadącego przed nami pojazdu — samochód wyposażony w ACC sam dostosowuje swoją prędkość tak, by utrzymywać ustalony przez nas dystans. To rozwiązanie przydaje się szczególnie podczas długich i nużących podróży, kiedy to kierowca pod wpływem zmęczenia łatwo się rozprasza i staje się mniej uważny.

Inteligentne hamowanie

Wymieniając „inteligentne” podzespoły samochodów, nie można nie wspomnieć o AEB (ang. Automatic Emergency Braking). Jest to system przeciwdziałający wjechaniu w poprzedzający nas na drodze pojazd. W razie potrzeby przejmuje kontrolę nad hamulcami i zmniejsza prędkość auta lub nawet je zatrzymuje. To jeden z najbardziej pożądanych obecnie systemów, co zapewne wynika z jego dużej skuteczności. Potwierdziły ją testy przeprowadzone przez Instytut IIHS, czyli amerykańską organizację non-profit zajmującą się badaniem kwestii związanych z bezpieczeństwem na autostradach. Jak wykazały testy IIHS, w przypadku samochodów wyposażonych w AEB ryzyko kolizji polegającej na wjechaniu w tył znajdującego się z przodu pojazdu jest aż o 50% mniejsze.

Poznaj przeszłość pojazdu

Warto również napomknąć o popularyzacji kamer, wynikającej zarówno z ich postępującej miniaturyzacji, jak i coraz przystępniejszych cen. Kamery okazują się przydatne nie tylko przy parkowaniu w ciasnych, trudno dostępnych miejscach czy też w celu uzyskania pełniejszego obrazu sytuacji na drodze. Nagrania wideo z urządzeń nagrywających obraz to wysoce pożądany materiał dowodowy w przypadku konieczności stwierdzenia o winie któregoś z uczestników kolizji. Niegdyś można było polegać tylko na zeznaniach świadków, nierzadko zupełnie się wykluczających – zatem obiektywny materiał filmowy pozwala szybko i sprawiedliwie rozwiązać wiele problemów. W sprawach powypadkowych użyteczne są również nowoczesne usługi, takie jak carVertical (na stronie www.carvertical.com/pl/sprawdzenie-vin), które pozwalają zidentyfikować i namierzyć indywidualny numer VIN danego pojazdu. Pozwala to potencjalnemu nabywcy dokładnie zbadać historię danego pojazdu i uniknąć zakupu powypadkowego auta, które reklamowane jest jako bezkolizyjne, co jeszcze nieco ponad dwie dekady temu zdarzało się nagminnie.

Dzięki technologiom takim jak ACC czy ECC jazda autem staje się coraz bezpieczniejsza. Można się spodziewać, że specjaliści od technologii nie poprzestaną na tych rozwiązaniach i w przyszłości pojawią się kolejne interesujące usprawnienia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE