Reklama

Będzie nowe muzeum w Płocku. Wkrótce!

Opublikowano:
Autor:

Będzie nowe muzeum w Płocku. Wkrótce! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piwnicach Jagiellonki, gdzie niegdyś mieściły się szatnie, powstanie muzeum szkoły. W ciągu ponad stu lat istnienia liceum udało się zgromadzić masę pamiątek dokumentujących kawał historii nie tylko szkoły i jej uczniów, ale całego Płocka. Inwestycja pochłonie blisko 700 tys. zł, ale lwią część stanowi unijne dofinansowanie.

W piwnicach Jagiellonki, gdzie niegdyś mieściły się  szatnie, powstanie muzeum szkoły.  W ciągu ponad stu lat istnienia liceum udało się zgromadzić masę pamiątek dokumentujących kawał historii nie tylko szkoły i jej uczniów, ale całego Płocka. Inwestycja pochłonie blisko 700 tys. zł, ale lwią część stanowi unijne dofinansowanie.

Choć przy sięgającej średniowiecza Małachowiance większość polskich szkół wydaje się młódkami, płocka Jagiellonka po ponad stu latach swego istnienia też ma się czym pochwalić. Zbiory ukazujące życie szkoły i jej absolwentów przez cały miniony wiek będzie można już niedługo oglądać w podziemiach szkoły.

Nowe muzeum powstanie w piwnicach o charakterystycznym sklepieniu w głównym, najstarszym gmachu szkoły, w pomieszczeniach, które część absolwentów liceum zapamiętała jako szatnie. Teraz zostaną one dostosowane do potrzeb ekspozycji muzealnej, m.in. w zakresie klimatyzacji.

Muzeum, w którym zgodnie z wizją dyrekcji szkoły, a także Stowarzyszenia Jagiellończyków, będą prezentowane pamiątki z dziejów gimnazjum i liceum, ma być dostępne dla wszystkich płocczan. Dziedzictwo będzie utrwalone zarówno w formie tradycyjnej (fotografie, dokumenty, przedmioty, medale), jak i przy zastosowaniu technik multimedialnych.

W podziemiach szkoły prezentowane będą trzy zazębiające się moduły tematyczne: po pierwsze, wystawa będzie pokazywała historię Płocka w latach powstania i funkcjonowania szkoły, czyli od schyłku zaborów, przez I i II wojnę światową, PRL, powstanie Solidarności, przełom aż po III RP. Po drugie, zaprezentowane zostaną dzieje gimnazjum, a potem liceum. Wreszcie po trzecie, powstanie też sala pamięci Jagiellończyków. Nie zabraknie rzecz jasna sylwetek znanych uczniów i absolwentów jak Antolek Gradowski, Władysław Broniewski, Stefan Themerson, Stefan „Liść” Bronarski czy Tony Halik.

Projekt adaptacji podziemi drugiej po Małachowiance najstarszej szkoły w Płocku jest gotowy już od prawie dwóch lat, ale dotąd trwały starania o pozyskanie potrzebnej sumy. Teraz się to udało - jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, miasto uzyskało dofinansowanie unijne na remont piwnic w wysokości ponad 584 tys. zł. Całość prac pochłonie ponad 687 tys. zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE