O nadanie praw miejskich najprawdopodobniej wystąpią Staroźreby. Chęć, by przekształcić wieś w miasto, radni gminy wyrazili już dwa miesiące temu. Aby móc rozpocząć ten proces, kluczowe będzie jednak zdanie mieszkańców.
- Konsultacje w tej sprawie rozpoczną się w poniedziałek 16 września i potrwają do końca miesiąca. W budynkach użyteczności publicznej staną urny, do których każdy z mieszkańców będzie mógł oddać swój głos. Następnie wszystkie głosy zostaną zliczone i podane do ogólnej wiadomości. W zależności od tego, jaki będzie wynik, takie podejmiemy dalsze kroki- tłumaczy wójt gminy Staroźreby, Kamil Groszewski.
Przekonuje również, że mieszkańcy są w większości pozytywnie nastawieni do zmiany oraz korzyści, które może przynieść. Największą z nich, jaką podaje wójt, ma być znacznie szersza perspektywa rozwoju.
- W ostatnim czasie nasza gmina bardzo się rozwinęła, przybywa nam też mieszkańców. Dzięki nadaniu praw miejskich moglibyśmy stworzyć jeszcze bardziej atrakcyjne warunki do zamieszkania lub zainwestowania w samych Staroźrebach. Pozwoliłoby nam to chociażby decydować o gruntach, które znalazłyby się w granicach miasta i przeznaczyć je na tereny inwestycyjne bez konieczności uzyskiwania zgody od ministerstwa rolnictwa i innych urzędników. Kolejną ważną sprawą jest możliwość pozyskania dotacji, których oferta jest znacznie szersza dla gmin miejsko-wiejskich - dodaje Groszewski.
Włodarz jednocześnie uspokaja tych, którzy obawiają się możliwych konsekwencji wynikających z przekształcenia wsi w miasto. Zapewnia, że zmiana ta nie wpłynie na podniesienie podatków ani opłat.
Aby uzyskać prawa miejskie należy spełnić kilka wymagań. Wśród nich znajduje się m.in. wyodrębnione centrum miejscowości oraz posiadanie niezbędnej infrastruktury technicznej, tj. wodociągów i kanalizacji. Do niedawna istotnym było również kryterium posiadania co najmniej 2000 mieszkańców. Choć populacja Staroźreb jest bliska tej granicy, wg. danych z 3 lipca 2024 r., do jej przekroczenia brakuje około 100 mieszkańców.
- Jesteśmy już po pierwszych konsultacjach z MSWiA, które utwierdziło nas, że posiadanie tych 2000 mieszkańców nie jest warunkiem absolutnie koniecznym i są w Polsce miasta, które ledwo przekraczają 1000. Ten aspekt nie powinien być więc problemem - mówi wójt.
Jeśli staroźrebianie przegłosują projekt, a prezes rady ministrów pozytywnie zaopiniuje wniosek, Staroźreby mogą stać się miastem już od 1 stycznia 2026 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.