reklama
reklama

Będą nowe schrony w mieście? Radny alarmuje: "Pamiętajmy, że w Płocku mamy Orlen"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Arch. Stowarzyszenie Schrony w Polsce

Będą nowe schrony w mieście? Radny alarmuje: "Pamiętajmy, że w Płocku mamy Orlen" - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Arch. Stowarzyszenie Schrony w Polsce

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZa wschodnią granicą Polski toczy się wojna rosyjsko-ukraińska, Rosja straszy kolejnymi ekspansjami i atakami. Czasy zrobiły się wyjątkowo niebezpieczne, także dla płocczan i mieszkańców regionu.
reklama

Zauważył to m.in. płocki radny miejski Adam Modliborski.

- Żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, która może rozlać się na całą Europę. Ile w Płocku jest schronów, w jakim są stanie i ile osób może w nich znaleźć schronienie? - zapytał w interpelacji, skierowanej do ratusza.

Dopytywał także, czy miasto zamierza w jakiś sposób starać się o środki zewnętrze lub ze swoich budować dodatkowe schrony, które w chwili zagrożenia uratują ludzkie życie? 

- Niedawno kraje bałtyckie Litwa, Łotwa i Estonia podpisały porozumienie dotyczące budowy bunkrów na granicy z Rosją i Białorusią, gdzie ma powstać 600 schronów. Pamiętajmy, że w Płocku znajduje się strategiczny zakład ORLEN S.A. - podkreślił radny.

reklama

Odpowiedział mu prezydent Płocka.

-  Zmiany w ustawach sprawiły, że od kwietnia 2022 r. brak jest krajowych przepisów dotyczących obrony cywilnej, nie ma podstaw dla samorządów do planowania i wydatkowania środków budżetowych na dedykowane budowle ochronne - podkreślił Andrzej Nowakowski.

Obecnie pomieszczenie administrowane są przez wspólnoty mieszkaniowe i one decydują o sposobie użytkowania oraz dostępności.

reklama

- W uzgodnieniach międzyresortowych znajduje się projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie warunków technicznych i użytkowania budowli ochronnych. Bez względu na to, jakie rozwiązania wprowadzi przyszła ustawa, to za mało prawdopodobny należy uznać scenariusz, w którym to samorząd realizował będzie budowę obiektów fortyfikacyjnych o charakterze scricte militarnym - przewiduje prezydent Płocka.

Dodajmy, że w Płocku w latach 1956-59 przy ul Bielskiej, Obrońców Westerplatte i Al. Jachowicza wybudowano 16 bloków, które już na etapie projektu uwzględniono wykonanie w piwnicach budowli ochronnych. 

Zostały wyposażone w szczelne drzwi stalowe, wyjście ewakuacyjne poza budynek, czerpnie powietrza, urządzenia filtrowentylacyjne, instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, a także zbiorniki na wodę pitną.

reklama

Każde z pomieszczeń przeznaczone było dla 80-100 osób, obecnie nie nadają się do użytku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama