Reklama

Auto na kredyt. A co z wolnymi zawodami?

Opublikowano:
Autor:

Auto na kredyt. A co z wolnymi zawodami? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakup samochodu to spory wydatek, w związku z tym poszukiwane są różne metody finansowania – mało kto może pozwolić sobie na zakup za gotówkę. Pierwszy na myśl przychodzi kredyt samochodowy – jednak wymaga on posiadania zdolności kredytowej. Co z osobami, które wykonują wolny zawód?

Zakup samochodu to spory wydatek, w związku z tym poszukiwane są różne metody finansowania – mało kto może pozwolić sobie na zakup za gotówkę. Pierwszy na myśl przychodzi kredyt samochodowy – jednak wymaga on posiadania zdolności kredytowej. Co z osobami, które wykonują wolny zawód?

Zdolność kredytową określa się na podstawie miesięcznych dochodów. Bank musi sprawdzić i mieć pewność terminowego spłacania rat. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku osób wykonujących tzw. wolny zawód. Standardowy proces określania zdolności nie jest możliwy. W dzisiejszych czasach jednak, większość usług jest coraz bardziej zindywidualizowana, więc instytucje finansowe wyszły na przeciw także tej grupie klientów.

Banki umożliwiają ustalenie wysokości limitu kredytowego w oparciu o posiadany majątek. Oznacza to, że na kredyt samochodowy mogą sobie pozwolić nawet osoby o bardzo nieregularnych dochodach, jednak pod warunkiem, że posiadają znaczne oszczędności lub dobra, które mogą stanowić zabezpieczenie kredytu. 

Zazwyczaj przy określaniu tzw. zdolności kredytowej banki opierają się na oświadczeniu klienta o wysokości uzyskiwanego dochodu, bez okazywania PIT. Wymagają natomiast:

 • dokumentu uprawniającego do wykonywania określonego zawodu,
 • dokumentów rejestracyjnych firmy,
 • dokumentów nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia kredytu,
 • (i ewentualnie) zaświadczeń o niezaleganiu z podatkami i ze składkami ZUS.

Kredyty dla osób wykonujących wolne zawody są zazwyczaj wyżej oprocentowane niż standardowa oferta banków, ale w zamian banki są bardziej elastyczne oraz wymagają mniej dokumentów. Poza tym zdarza się, że w standardowej procedurze kredytobiorca wykonujący wolny zawód w ogóle nie otrzymałby kredytu.

W opinii banków wykonywany zawód gwarantuje profesjonalistom stałe i pewne źródło dochodów skutkujące wysokim prawdopodobieństwem stabilności ich sytuacji finansowej. Dlatego potencjalne ryzyko złej spłaty kredytu jest dla banku relatywnie niskie. Oferty kredytowe () są często dobierane indywidualnie, dlatego każdy uprawniony powinien udać się do wybranej placówki i samodzielnie dobrać parametry wraz z pracownikiem banku. Na pewno uda się dobrać satysfakcjonującą opcję.

O kredyt na specjalnych warunkach przeznaczony dla osób wykonujących wolne zawody mogą się ubiegać:

 • lekarze
 • stomatolodzy
 • lekarze weterynarii
 • notariusze
 • adwokaci
 • radcy prawni
 • architekci
 • doradcy podatkowi

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE