Reklama

ASF. Dwie gminy w pobliżu Płocka w obszarze zagrożonym

Opublikowano:
Autor:

ASF. Dwie gminy w pobliżu Płocka w obszarze zagrożonym - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze do niedawna o afrykańskim pomorze świń jedynie czytaliśmy w prasie ogólnokrajowej, później było objęcie powiatu płockiego strefą żółtą, następnie znaleziono martwego dzika na terenie gminy Wyszogród, u którego stwierdzono ASF. Cztery gminy z powiatu płockiego objęto wówczas ostrzejszą czerwoną strefą, gdzie stosuje się już pewne ograniczenia. Obecnie strefą niebieską objęto już w całości gminy Wyszogród i Mała Wieś.

Jeszcze do niedawna o afrykańskim pomorze świń jedynie czytaliśmy w prasie ogólnokrajowej, później było objęcie powiatu płockiego strefą żółtą, następnie znaleziono martwego dzika na terenie gminy Wyszogród, u którego stwierdzono ASF. Cztery gminy z powiatu płockiego objęto wówczas ostrzejszą czerwoną strefą, gdzie stosuje się już pewne ograniczenia. Obecnie strefą niebieską objęto już w całości gminy Wyszogród i Mała Wieś.

W przypadku ASF rozróżnia się - zależnie od odległości wokół gospodarstwa, w którym wystąpiła choroba - obszar zapowietrzony (min 3 km) i zagrożony (min 7 km). Restrykcje z tym związane dotyczą głównie przemieszczani świń z i do gospodarstw znajdujących się w tych obszarach.

- W następstwie opublikowania w dniu 9 sierpnia 2019 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2019/1336 z dnia 9 sierpnia 2019 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku informuje, że do obszaru zagrożenia (strefa niebieska) włączone zostały w całości gminy: Wyszogród, Mała Wieś - czytamy w opublikowanym we wtorek komunikacie na stronie Starostwa Powiatowego.

Na obszarze zagrożenia wprowadza się następujące zasady:

1) w obrębie tego samego obszaru

- przesyłka świń do innych gospodarstw lub do rzeźni jest możliwa wyłącznie po wystawieniu przez lekarza urzędowego weterynarii świadectwa zdrowia oraz uzyskaniu decyzji powiatowego lekarza weterynarii na przemieszczanie świń;

- po uzyskaniu tych dokumentów świnie przemieszczane są bezpośrednio do innego gospodarstwa lub rzeźni w obrębie tej samej strefy;

- świnie muszą zostać zbadane przez urzędowego lekarza weterynarii 24 godziny przed przemieszczaniem;

2) poza obszar zagrożenia w granicach Polski

- przesyłka świń jest możliwa tylko w celu natychmiastowego uboju świń w specjalnie zatwierdzonej do tego celu rzeźni;

- przesyłka musi być zaopatrzona w świadectwo zdrowia;

- dodatkowo wymagania dla świń:

a) muszą przebywać w gospodarstwie od urodzenia lub przynajmniej 30 dni przed przemieszczaniem;
b) muszą pochodzić z gospodarstwa, do którego w okresie 30 dni przed przemieszczaniem nie wprowadzano świń pochodzących ze strefy niebieskiej lub czerwonej;
c) muszą zostać poddane badaniom laboratoryjnym w kierunku afrykańskiego pomoru świń z wynikiem ujemnym na 7 dni przed przemieszczaniem;
d) muszą zostać poddane badaniu klinicznemu na 24 godziny przed przemieszczaniem, nie wykazywać objawów klinicznych ASF i zostać zaopatrzone w odpowiednie zdrowia.

Ponadto w dniu 9 sierpnia 2019 r. w związku ze stwierdzeniem w miejscowości Gawarzec Dolny, gm. Czerwińsk nad Wisłą, powiat płoński ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń, zostało wydane Rozporządzenie nr 13 Wojewody Mazowieckiego z dnia 9 sierpnia 2019 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatów płockiego, płońskiego i sochaczewskiego, w którym zostały określone obszary zapowietrzony i zagrożony. Do obszaru zapowietrzonego weszły niektóre miejscowości gminy Wyszogród, a do obszaru zagrożonego miejscowości gminy Wyszogród i niektóre miejscowości gminy Mała Wieś. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Płocku, informuje, że w obszarze zapowietrzonym zostaną przeprowadzone przeglądy świń wraz z badaniem klinicznym oraz kontrolą przestrzegania zasad bioasekuracji. Natomiast w obszarze zagrożonym zostaną przeprowadzone spisy pogłowia świń w gospodarstwach oraz kontrole przestrzegania zasad bioasekuracji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE