Reklama

Aquapark. Kiedy może się zakończyć postępowanie?

Opublikowano:
Autor:

Aquapark. Kiedy może się zakończyć postępowanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Płock jako miasto będące liderem partnerstwa publiczno-prywatnego, przyjazne przedsiębiorcom i inwestycjom - m.in. takie cele mają przyświecać zaplanowanemu forum partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem samorządowców z innych miast i prywatnych przedsiębiorców. Forum miałoby się odbyć w Płocku jeszcze w tym roku.

Płock jako miasto będące liderem partnerstwa publiczno-prywatnego, przyjazne przedsiębiorcom i inwestycjom - m.in. takie cele mają przyświecać zaplanowanemu forum partnerstwa publiczno-prywatnego z udziałem samorządowców z innych miast i prywatnych przedsiębiorców. Forum miałoby się odbyć w Płocku jeszcze w tym roku.

Ostatnio na Portalu Samorządowym ukazał się wywiad z wiceprezydentem Płocka, Jackiem Terebusem poświęcony projektom w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dotychczas miasto zrealizowało jeden - termomodernizację obiektów użyteczności publicznej. Projekt ma się spłacić z poniesionych oszczędności.

- Oszczędność na poziomie 34 procent wygenerowana na budynkach objętych projektem pozwala nam w ciągu  17 lat spłacić poniesione nakłady - mówi wiceprezydent Płocka. - Jeżeli spojrzymy na budżet Płocka to zobaczymy, że ten projekt nie kosztuje zupełnie nic, bo wartość projektu jest w 100% spłacana z wygenerowanych oszczędności. W między czasie uzyskaliśmy dofinansowanie unijne. Okazało się też, że partner prywatny, czyli firma Siemens, uzyskuje większe oszczędności na niektórych obiektach. Był też zapis w umowie, że oszczędności wygenerowane powyżej 34 procent wracają do gminy. To wszystko sprawiło, że w tym projekcie Płock jest na plusie.

[ZT]15151[/ZT]

Co dalej? Kolejny projekt obejmujący termomodernizację 34 budynków użyteczności publicznej. Trwa dialog konkurencyjny z czterema partnerami.

Przypomnijmy, że kolejny projekt w ramach PPP dotyczy powstania miejskiego centrum sportowego z basenem, czyli aquaparku. Terebus twierdzi, że w wielu miastach podobne projekty się nie udały. - Przede wszystkim trzeba pamiętać, że partner prywatny to nie jest Święty Mikołaj, który przyjdzie, wybuduje i będzie zarządzał. Takie założenie jest błędne - ocenił. Dlatego w Płocku będzie ustalony próg opłat za dostępność. Innymi słowy Ratusz będzie spłacać poniesione przez partnera prywatnego nakłady przez kolejne lata w formie takiej opłaty. Jest szansa, że dialog konkurencyjny niedługo się zakończy, wreszcie poznamy wyłonioną firmę i dowiemy się, jaką przygotowała ofertę. Szczególnie, że punkt wyjścia zaproponowany przez Ratusz był dość szeroki. W dokumentach wymieniano baseny, saunę, zjeżdżalnie, kaskady wodne, podgrzewane łóżka, grotę solankową, a nawet symulator surfingu. Konkrety miały zrodzić się w wyniku dialogu konkurencyjnego. Już wówczas liczono się z tym, że jakiś element okaże się nierealny ze względów ekonomicznych czy technicznych. W trakcie dialogu trzeba analizować wszystko, począwszy od funkcji, przez ilość okien, utrzymanie i sposób zarządzania technicznego obiektem (np. określić odpowiedzialnego za przyszłe remonty). W każdym aspekcie trzeba przeprowadzić wycenę. I to nie na rok funkcjonowania, tylko na wiele lat, by po upływie tego okresu oddać obiekt w stanie nie gorszym niż na początku.

Terebus wyjaśnia: - Basen nie jest inwestycją, która przyniesie zyski. Na terenie Płocka mamy trzy baseny. Jeden z nich jest już bardzo starym obiektem, którego remontowanie nie ma sensu. Chcemy stworzyć obiekt większy, rekreacyjno-sportowy. To postępowanie chcielibyśmy zakończyć jeszcze w tym roku, prawdopodobnie tuż po wakacjach.

[ZT]21115[/ZT]

Czwarty projekt dotyczy efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego, czyli zmodernizowania 14 tys. punktów świetlnych. Trwają rozmowy z operatorem, czyli firmą Energa Oświetlenie. - Jesteśmy po audytach i za chwilę przystąpimy do realizacji tego projektu. To także jest projekt, który ma się spłacić z oszczędności. Wymiana oświetlenia ulicznego w całym mieście spowoduje, że będziemy mieli realne oszczędności na energii elektrycznej -  ponad 40 proc.  Projekt może ruszyć jeszcze w tym roku. Rozmawiamy o szczegółach - dodał w wywiadzie Terebus.

Forum PPP przynajmniej na 200 uczestników

Planowane jest na przełom września i października. Ratusz szuka firmy, która podejmie się organizacji, w tym pozyska sponsorów na min 1/4 kosztów organizacji Imprezy (w postaci wkładu rzeczowego lub finansowego). Wstępnie zaplanowano m.in. panele dyskusyjne i wykłady prelegentów. Uczestnikami mają być przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, w tym goście z miast partnerskich, a także podmioty doradcze, przedsiębiorstwa prywatne (potencjalni inwestorzy, firmy wykonawcze, projektowe,operatorzy, firmy leasingowe, banki i inne instytucje finansowe). Wstęp dla przedstawicieli sektora prywatnego będzie płatny.

Celem Forum, a nie będzie to pierwsze takie w Płocku, jest wsparcie jego uczestników m.in. w zrozumieniu koncepcji i specyfiki projektów PPP, poznanie korzyści i zagrożeń jakie niosą one dla podmiotów publicznych, a jakie dla firm prywatnych, przybliżeniu nowych aktów prawnych w tym zakresie, wskazaniu obszarów praktycznego zastosowania umów PPP i koncesji w rozwoju i funkcjonowaniu samorządów, zapoznaniu się z ofertą inwestycyjną Płocka w zakresie projektów realizowanych oraz planowanych do realizacji w formule PPP i koncesji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE