Reklama

Ależ kąpiel! "Wczoraj rano przepłynąłem, a właściwie przeszedłem Wisłę"

Opublikowano:
Autor:

Ależ kąpiel! "Wczoraj rano przepłynąłem, a właściwie przeszedłem Wisłę" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chyba niewiele osób wpadłoby na pomysł, aby kąpać się w Wiśle, a już tym bardziej próbować dostać się wpław z lewego na prawy jej brzeg.

Chyba niewiele osób wpadłoby na pomysł w wolnym czasie, aby kąpać się w Wiśle, a już tym bardziej próbować dostać się wpław z lewego na prawy jej brzeg.

Płocczanin Bogusław Osiecki, który mieszka na osiedlu Radziwie, na dowód wodnej eskapady opublikował na Facebooku filmik. Tam też tłumaczy, co go do tego skłoniło i jak to wyglądało:

- Wczoraj rano, na zakończenie sezonu pływackiego, przepłynąłem a właściwie przeszedłem Wisłę. Krótki odpoczynek zrobiłem sobie na pniu drzewa tkwiącym w rzece. Woda ciepła, bez fali. Przed molem trochę musiałem powalczyć z nurtem i zetknąć się ze śmieciami spod mola. Przy pięknym słońcu, bez wiatru była to wspaniała przygoda.

Na początek obawiał się kamieni, aby stóp nie pokaleczyć. Założył czepek, okulary i wszedł...

Pod wpisem posypały się gratulacje za odwagę. Inni byli zaskoczeni, jak płytka jest Wisła. Sami zobaczcie na nakręconym filmiku na jego profilu.

Filmik jest krótki, trwa zaledwie kilka minut, jednak w rzeczywistości przepłynięcie zajęło Panu Bogusławowi ok. 40 minut. Nie była to zresztą pierwsza taka kąpiel, tylko druga. Czy zdawał sobie sprawę z tak niskiego poziomu wody? Wyjaśnia, że obserwuje Wisłę systematycznie. - A skoro widać drzewo, na którym siedzą ptaki, to musi być płytko - opowiada, jednocześnie śmiejąc się. - Tylko jak do tego drzewa dotarłem, to te ptaki uciekły.

Odnośnie czystości wody w Wiśle, nabrał jej kiedyś w ręce. - Lubię czystą wodę, a ta taka nie była. Dlatego, jeśli mam ochotę popływać, wybieram jezioro. Z kolei woda w Wiśle wydaje się cieplejsza. Tafla jak trzeba, nie ma nurtu, no to fruu... - dodaje z rozbawieniem. Nie oznacza to zarazem, że podszedł do sprawy lekkomyślnie.

Już poprzednim razem w Roku Rzeki Wisły był przygotowany. Wcześniej udał się do Morki, WOPR-u i Wodnego Pogotowia Ratunkowego. Prosił o asekurację. Jedni powiedzieli, żeby dał sobie spokój, drudzy postraszyli wirami. Ostatecznie jedna osoba nagrywała, a druga, zaopatrzona w numery telefonów do służb (łącznie z miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego) szla po moście, obserwując, czy coś niepokojącego się nie dzieje. Nie obyło się wówczas bez dodatkowych przygód. Pan Bogusław zwraca uwagę na problem wyziębienia organizmu, stąd konieczne jest zabezpieczenie, a najlepiej takie sprawdzone wcześniej w rzece czy jeziorze. - Kupiony skafanderek był ciasny i zaopatrzony w czujnik na wodę. Zaraz po zetknięciu z wodą, kamizelka zadziałała.

Nie dał jednak za wygraną. - Było późne popołudnie. Woda stosunkowo płytka. Szedłem dalej, chociaż czułem, że stąpam po czymś ostrym, po jakiś gałązkach. W pewnym momencie zaczęły się problemy z oddechem. Kamizelka za bardzo uciskała, dlatego próbowałem ją rozpiąć... - ostatecznie udało się dotrzeć do nabrzeża. W tym roku pozbył się czujnika na wodę. Mówi, że po dotarciu do prawego brzegu, nie miał czego się uchwycić, co utrudniło wyjście.

Płocczanin nie tylko lubi pływać latem. Zimą potrafił wyciągnąć narty i jeździć po rzece, kiedy ta jest skuta lodem. Lód musi mieć odpowiednią grubość. - Jest jednak śliski i nierówny. Łatwo złamać nogę - przestrzega. On ma na to sposób - raki. - Jakie to widoki, kiedy lód skrzy się w słońcu!

A wracając do Wisły, to jak dodaje, nie można się od niej odwracać. Ważny jest nasz stosunek do rzeki, która z tym miastem i jego mieszkańcami związana jest od tak dawna. Na wszelki wypadek lepiej jednak nie powtarzać podobnej kąpieli w Wiśle, na jaką porwał się Pan Bogusław.

Fot. Screen z filmiku

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE