Reklama

Aktorka Teatru Per Se na festiwalu w Rosji

Opublikowano:
Autor:

Aktorka Teatru Per Se na festiwalu w Rosji - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Związana z płockim Teatrem Per Se Joanna Stanowska została zaproszona do wzięcia udziału w niezwykle prestiżowym międzynarodowym festiwalu teatrów osób niepełnosprawnych.

Związana z płockim Teatrem Per Se Joanna Stanowska została zaproszona do wzięcia udziału w niezwykle prestiżowym międzynarodowym festiwalu teatrów osób niepełnosprawnych.

Piąta edycja międzynarodowego festiwalu teatrów osób niepełnosprawnych „Proteatr” rozpoczęła się 23 września. To najlepsze w Rosji wydarzenie promujące taką twórczość. Na  festiwalu prezentowane są najlepsze spektakle osób niepełnosprawnych z Rosji i z zagranicy. Impreza odbywa się w kulturalnym centrum Moskwy ZIL. To nowoczesny, eksperymentalny projekt Wydziału Kultury w Moskwie.

Joanna Stanowska wraz z Michałem Stanowskim znalazła się w gronie osób prowadzących „Spotkania mistrzów teatrów osób niepełnosprawnych”. Prowadzą je znani reżyserowie teatralni i arteterapeuci z Czech, Anglii, Grecji, Francji, Szwecji i Polski.

Uroczystość otwarcia festiwalu odbędzie się w „Teatrze Dramatu i Komedii na Tagance”. To kultowe miejsce nie tylko rosyjskiego, ale i światowego teatru. Tam również odbędzie się zamknięcie imprezy.

– Festiwal „Proteatr” nie jest imitacją profesjonalnego teatru, ale poszukiwaniem nowej estetyki
– powiedziała nam Joanna Stanowska. –To ruch ku aktualizacji wartości kulturowych. Kiedy niepełnosprawny aktor otwiera się na siebie poprzez teatr i działania kulturalne, na „nowo” czuje i przesyła impuls życia w każdej roli, którą odgrywa. Każda rola jest kluczem do samookreślenia się w życiu i życia w społeczeństwie. Otwiera możliwości nowych stosunków społecznych w każdym z nas.

W tym roku do konkursu spektakli festiwalowych zgłosiło się 90 teatrów, z których organizatorzy wybrali 12 (z dziesięciu rosyjskich miast). Gościem specjalnym festiwalu jest między innymi „Danzamobile” – znany zawodowy teatr osób niepełnosprawnych z Hiszpanii.

Podczas festiwalu w specjalnych salach odbywają się warsztaty dla reżyserów i aktorów. W ten sposób tworzy się unikalna przestrzeń rozwoju zawodowego wśród pracowników teatru osób niepełnosprawnych.

Uczestnicy to osoby o różnym stopniu niepełnosprawności (z zaburzeniami widzenia, słuchu, upośledzeniem umysłowym, osoby z zaburzeniami chodu, ludzie z problemami emocjonalnymi i ludzie z chorobami somatycznymi, genetycznymi i psychicznymi).

Festiwal prezentuje wszystkie gatunki teatralne: musical, taniec, teatr dramatyczny, lalkowy, cyrk, teatr rewiowy i inne. – Jednym z jego założeń jest celu pielęgnowanie kreatywności osób z zaburzeniami rozwojowymi oraz zachęcanie do tworzenia i rozwijania teatrów osób niepełnosprawnych w Rosji – mówi Joanna Stanowska. – Organizatorem „Proteatru” jest „Krug”, czyli regionalna organizacja na rzecz społeczno-twórczej rehabilitacji dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami oraz ich rodzin.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE