Reklama

Agregat stacjonarny – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Opublikowano:
Autor:

Agregat stacjonarny – na co zwrócić uwagę przy zakupie? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Co to znaczy wybrać odpowiedni agregat? Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, a jakie będą tylko dodatkiem? Czy wielkość generatora ma znaczenie? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, by dowiedzieć się na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy zakupie agregatu stacjonarnego.

Co to znaczy wybrać odpowiedni agregat? Na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę, a jakie będą tylko dodatkiem? Czy wielkość generatora ma znaczenie? Postaramy się znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania, by dowiedzieć się na co tak naprawdę należy zwrócić uwagę przy zakupie agregatu stacjonarnego.

Agregat stacjonarny – określ kategorię mocy

Na samym początku należy ustalić do czego zakupiony agregat stacjonarny będzie służył. Mianowicie jakie urządzenia zostaną do niego podłączone w razie potrzeby lub na stałe (np. na budowie). Dlaczego jest to istotne? Dlatego, że urządzenia elektryczne dzieli się na jednofazowe 1-230V i trójfazowe 3-400V. Do tych pierwszych kwalifikują się te o niewielkiej mocy, czyli sprzęt RTV, elektronarzędzia, sprzęt elektroniczny, a także silniki jednofazowe. Do drugiej kategorii należeć będą między innymi kuchnie indukcyjne, mocne silniki trójfazowe, a także systemy ogrzewania. To nie jedyny podział na który trzeba zwrócić uwagę. Dalej istotną kwestią jest podział na zmienna charakterystykę mocy. Wyróżnia się odbiorniki rezystancyjne takie jak AGD, czy RTV, odbiorniki indukcyjne czyli silniki jedno i trójfazowe, elektronarzędzia siłowe, a także odbiorniki nieliniowe, do których należą sprzęty komputerowe, czy np. zasilacze UPS. W tej ostatniej kategorii warto zaznaczyć, że spore znaczenie będzie miał AVR, czyli funkcja automatycznej stabilizacji napięcia. Powinien je posiadać agregat stacjonarny, którego odbiorcami będą urządzenia czułe na zmiany napięć, należą do nich między innymi komputery.

Agregat stacjonarny – jaka wydajność?

Agregat stacjonarny tak jak każdy inny tego rodzaju sprzęt powinien zostać dobrany pod względem wydajności. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy oszacować jaka będzie łączna moc podpinanych pod niego urządzeń. Ważne jest, by brać pod uwagę ich moc rozruchową. Takie działanie pozwoli uniknąć sytuacji, w której zabraknie wytwarzanego prądu. Spory nadmiar tez nie jest wskazany, ponieważ rosną koszta pracy generatora, a energia nie zostanie spożytkowana.

Agregat stacjonarny – tabliczka znamionowa, obudowa i zakup

Wszystkie potrzebne dane, które zdecydowanie ułatwią wybór odpowiedniego sprzętu znajdują się na tabliczce znamionowej. Każdy generator będzie taką posiadał w widocznym miejscu. Kolejnym elementem, na który można zwrócić uwagę będzie obudowa. Te urządzenia, które ją posiadają będą ciszej pracowały. Wszystkie rodzaje można znaleźć w tym miejscu gdzie są skatalogowane produkty różnego przeznaczenia. Te w zabudowie zdecydowanie lepiej sprawdzą się w użytku prywatnym. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE