Reklama

600 nowych lamp. Oszczędności? Znacznie ponad 50 proc.

Opublikowano:
Autor:

600 nowych lamp. Oszczędności? Znacznie ponad 50 proc. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jeszcze w tym roku niespełna 600 starych, wysokoprężnych, sodowych źródeł światła zostanie wymienionych na nowoczesne energooszczędne oprawy LED. Modernizacja obejmie na tym etapie całe miasto Gąbin. 

Jeszcze w tym roku niespełna 600 starych, wysokoprężnych, sodowych źródeł światła zostanie wymienionych na nowoczesne energooszczędne oprawy LED. Modernizacja obejmie na tym etapie całe miasto Gąbin. 

W sierpniu br. samorząd z Gąbina (pow. płocki) zawarł umowę ze spółką Energa Oświetlenie.

- Wszystkie stare oprawy zostaną zdemontowane, a w ich miejsce pojawią się energooszczędne, wydajne i ekologiczne oprawy wykonane w technologii LED, dzięki czemu Gąbin będzie jednym z pierwszych miast w tej części Mazowsza oświetlanych w całości nowoczesnymi źródłami światła - podkreślają z dumą samorządowcy z Gąbina na swojej stronie internetowej.

Energa Oświetlenie w myśl umowy będzie utrzymywać infrastrukturę w dobrym stanie technicznym (przeprowadzanie napraw, remontów i wymiany urządzeń zgodnie z obowiązującymi przepisami, monitorowanie sprawności).

Najważniejsze w tej inwestycji są potencjalne oszczędności. 

- Oszczędności będą duże. Zgodnie z opracowanym audytem energetycznym na terenie Gąbina zostanie osiągnięte 55,7 proc. oszczędności energii zużywanej do oświetlenia ulicznego, nawet więcej niż wstępnie zakładano - wyliczają przedstawiciele Miasta i Gminy Gąbin.

Koszty energii elektrycznej stanowią coraz większe obciążenie samorządowych kas, także na Mazowszu. Zdarza się, że niektóre gminy wyłączają oświetlenie np. w nocy, by zaoszczędzić. Np. w Lesznowoli wiosną br. zdecydowano się na wyłączanie lamp ulicznych po północy. Według wstępnych szacunków takie posunięcie przyniosło oszczędności w wysokości ok. 40 tys. zł miesięcznie.

Realizowana w Gąbinie inwestycja będzie miała również pozytywny wpływ na środowisko. Dioda LED wykorzystuje 85 proc. mniej energii w porównaniu do żarówek żarnikowych, a czas jej użytkowania wynosi nawet do 20 lat, czyli prawie 20 razy więcej niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Te ledowe nie zawierają szkodliwej dla zdrowia i środowiska rtęci, mogą też być poddawane recyklingowi. 

Burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak wraz z radnymi planują już w przyszłym roku realizację drugiego etapu wymiany oświetlenia na nowoczesne i ekologiczne w technologii LED we wszystkich miejscowościach na terenie miasta i gminy Gąbin.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE