reklama
reklama

42 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Przypominamy rozmowę z legendą płockiej "Solidarności"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Wiki commons

42 lata temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Przypominamy rozmowę z legendą płockiej "Solidarności" - Zdjęcie główne

foto Wiki commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKiedy zapytacie dzisiejszych 50-60-latków, jak wspominają 13 grudnia 1981 roku, wielu z nich odpowie na początku: nie było Teleranka. O 6:00 rano generał Wojciech Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny. Celem reżimu było rosnącej w siłę "Solidarności". Jak stan wojenny wyglądał w Płocku?
reklama

Być może wojna na Ukrainie nieco zmieniła obraz, choć wciąż trudno w uwierzyć. 13 grudnia 1981 roku na ulice polskich miast wyjechały setki czołgów, wozów opancerzonych, tysiące milicjantów i funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa rozpoczęło pacyfikację.

Ile osób zginęło? Tego nie wiemy, szacunki wskazują na ok. 100, w tym m.in. 9 górników z kopalni "Wujek" w Katowicach. Kilkukrotnie więcej było internowanych, brutalnie przesłuchiwanych, także w Płocku.

W 2016 roku opublikowalismy wywiad z Konradem Łykowskim - legendą "Solidarności" w Płocku, w 1981 pracował w Fabryce Maszyn Żniwnych. Był jednym z pierwszych zatrzymanych przez aparat państwa

- 13 grudnia już marzłem w celi, więc z tych chwil pamiętam głównie wrzaski strażników więziennych… - mówił Łykowski w rozmowie z Małgorzatą Rostowską. 

reklama

Zachęcamy do przeczytania wywiadu - o stanie wojennym, o biciu, upodleniu, polskim hymnie w milicyjnej budzie, generale Jaruzelskim i więzach silniejszych niż rodzina.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama