Reklama

3320 sztuk paneli. Powstaje farma fotowoltaiczna [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

3320 sztuk paneli. Powstaje farma fotowoltaiczna [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Panele słoneczne są montowane na wyniesionych wysoko terenach zrekultywowanych kwater z odpadami na terenie zakładu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach. Osadzone zostały w rzędach na tzw. stołach betonowych i podparte klasycznymi wspornikami. Cała farma zajmie powierzchnię 1,45 ha. Ma być ekologicznie i oszczędnie.

Panele słoneczne są montowane na wyniesionych wysoko terenach zrekultywowanych kwater z odpadami na terenie zakładu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach. Osadzone zostały w rzędach na tzw. stołach betonowych i podparte klasycznymi wspornikami. Cała farma zajmie powierzchnię 1,45 ha. Ma być ekologicznie i oszczędnie.

– Jestem przekonany, że będziemy coraz częściej zmierzać w kierunku odnawialnej, energii zielonej – uważa prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski.

W środę pokazano miejsce, w którym od czerwca 2019 r. trwa budowa farmy fotowoltaicznej. W planach jest zamontowanie 3320 sztuk paneli fotowoltaicznych, które po uruchomieniu elektrowni zapewnią moc prawie jednego megawata (dokładnie 996 kW). Poszczególne panele wykonano w technologii monokrystalicznej, mają cechować się odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak wiatry i deszcze. Gwarancja jest na okres 25 lat. Według producenta nawet po upływie ćwierćwiecza wciąż będą wytwarzać energię na wysokim poziomie. Dopełnieniem systemu będzie elektrownia wiatrowa - turbina wiatrowa o mocy 20 kW, ustawiona na maszcie o wysokości 24 metrów nad poziomem terenu. Pozyskana w ten sposób energia pozwoli na utrzymanie infrastruktury farmy. Zgodnie z założeniem wytwarzany prąd będzie wykorzystywany na potrzeby własne zakładu w Kobiernikach, natomiast nadwyżki - tych można oczekiwać przede wszystkim w okresie wiosenno-letnim, kiedy jest dobre nasłonecznienie - zostaną przekazane do zewnętrznej sieci energetycznej. Zakładając zużycie energii w zakładzie Kobiernikach na dotychczasowym poziomie, roczny, planowany przychód z jej sprzedaży wyniesie około 80 tys. zł.

Zakończenie budowy planowane jest w lutym 2020 r., z kolei rozruch, który potrwa trzy miesiące, na 1 marca przyszłego roku. Koszt jej budowy to blisko 6,5 mln zł, ale spółka PGO uzyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-20 w wysokości blisko 1,5 mln zł.

Farma w liczbach:
– liczba paneli: 3320 sztuk
– moc farmy: 1 MW
– powierzchnia farmy: 1,45 ha
– wysokość posadowienia farmy: 107-113 m n.p.m.
– moc turbiny wiatrowej: 20 kW
– wysokość turbiny wiatrowej: 29,5 m.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE