Reklama

220-metrowy gigant zniknął. Przestał być potrzebny

Opublikowano:
Autor:

220-metrowy gigant zniknął. Przestał być potrzebny  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez kilkadziesiąt lat nad Płockiem górował ogromny, 220-metrowy komin. Przez kilka ostatnich tygodni trwała jego rozbiórka, która jest już na finiszu. W tym roku znikną jeszcze dwa kolejne.

Przez kilkadziesiąt lat nad Płockiem górował ogromny, 220-metrowy komin. Przez kilka ostatnich tygodni trwała jego rozbiórka, która jest już na finiszu. W tym roku znikną jeszcze dwa kolejne. 

Kończy się rozbiórka największego w historii Płocka komina, choć do krajowego rekordu sporo mu brakowało. Najwyższy komin w Polsce znajduje się w Elektrowni Jaworzno i mierzy aż 306 metrów. Ten w płockim kombinacie mierzył "zaledwie" 220 metry. 

[ZT]21268[/ZT]

Dlaczego ORLEN zdecydował się na rozbiórkę komina? Gigant po prostu przestał spełniać swoją funkcję już w 2015 roku, a to ze względu na wybudowanie Instalacji Oczyszczania Spalin (IOS), nazywanej w ORLENIE Grubą Bertą. W najbliższych tygodniach w jego ślad podążą kolejne, choć już dużo mniejsze bo mierzące 140 i 131 metrów. Wszystkie trzy znajdują się na terenie Zakładowej Elektrociepłowni, czyli miejsca, w którym wytwarzana jest para wodna na potrzeby kombinatu oraz do podgrzania wody dla ok. 85 proc. mieszkańców Płocka. Sam proces rozbiórki nie był zadaniem łatwym, bo wokół niego znajduje się szereg innych instalacji. 

- Dlatego burzenie komina polegało na stopniowym kruszeniu komina od góry przez maszynę ustawioną na tzw. ruchomej platformie zamontowanej wewnątrz komina. Przed kruszeniem komina, które było widoczne gołym okiem w pierwszej fazie rozbiórki zdemontowano wewnętrzną ceglaną wymurówkę, a później betonowy płaszcz który okalał cegły - informuje biuro prasowe.

Prace prowadzi firma, która ma już na swoim koncie rozbiórki o podobnej skali w Polsce, ale też np. w Czechach. 

Aktualnie najwyższym komin w Płocku to ten z Instalacji Clausa-mierzy dokładnie 200 metrów. Druga pod tym względem jest właśnie Gruba Berta (IOS) ze 165 metrami wysokości. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE