Reklama

21 tys. płocczan musi wymienić dowód osobisty. Dlaczego?

Opublikowano:
Autor:

21 tys. płocczan musi wymienić dowód osobisty. Dlaczego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W 2018 roku z powodu upływu terminu ważności dowodu osobistego do urzędu musi zgłosić się 21 tys. płocczan. Za brak ważnego dowodu grozi grzywna, dlatego warto sprawdzić, jaka data widnieje na naszym dokumencie.

W 2018 roku z powodu upływu terminu ważności dowodu osobistego do urzędu musi zgłosić się 21 tys. płocczan. Za brak ważnego dowodu grozi grzywna, dlatego warto sprawdzić, jaka data widnieje na naszym dokumencie.

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych za brak ważnego dowodu grozi grzywna nawet do 5 tys. zł. Mimo iż nie codziennie posługujemy się dowodem osobistym, jest on niezbędny przy załatwianiu wielu spraw w urzędach, bankach, czy na poczcie. Dlatego zanim niemile rozczarujemy się przy okienku bankowym, warto wcześniej sprawdzić datę swojego dowodu.

- W 2017 roku ważność dowodu osobistego skończyła się aż 4 mln 729 tys. Polaków - informuje Rzeczpospolita - Prawie 870 tys. tych osób, którym w 2017 roku upłynął 10-letni okres ważności dowodu osobistego, nadal nie odebrało nowego dowodu. Na samym Mazowszu to 120 tys. osób.  

Nowy dowód wydawany jest bezpłatnie, a do jego uzyskania wystarczy wypełniony wniosek, który można złożyć w dowolnym urzędzie gminy lub miasta na terytorium Polski, niezależnie od miejsca zameldowania. Sprawę można załatwić bez wychodzenia z domu, składając stosowny wniosek przez Internet, za pomocą platformy Obywatel (www.obywatel.gov.pl). W tym celu musimy założyć tzw. profil zaufany, który pozwala potwierdzić naszą tożsamość. Instrukcję założenia profilu znajdziemy na stronie: www.obywatel.gov.pl

Jeśli zdecydujemy się na wizytę w urzędzie w Płocku, po nowy dokument tożsamości musimy zgłosić się do Oddziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Płocka, Stanowisko Obsługi Klienta, al. J. Piłsudskiego 6. Oddział czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00 oraz w drugą sobotę miesiąca w godz. 8.00 – 15.00. Dowody osobisty wyrobimy także w Punkcie Obsługi Mieszkańca „Miodowa”, na ul. Miodowej 8 lok. 6, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.30.

W celu wyrobienia nowego dowodu osobistego musimy dostarczyć do urzędu kolorową fotografię o wymiarach 35 x 45 mm, która powinna być  wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.

Czas oczekiwania na nowy dokument to ok. 30 dni od momentu złożenia wniosku.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE