Sukces Ciechomskiego w Pucharze Świata

Sukces Ciechomskiego w Pucharze Świata - Zdjęcie główne

SportJudoka Patryk Ciechomski, wychowanek Jutrzenki Płock reprezentujący obecnie AWF Katowice zajął trzecie miejsce w Turnieju Warszawskim. Impreza z cyklu Pucharu Świata zaliczana jest do kwalifikacji olimpijskich Rio de Janeiro 2016.

Były podopieczny trenera Wojciecha Pudlika walczył w swej koronnej kategorii wagowej – 90 kilogramów. Jego droga do najniższego stopnia podium okazała się wyjątkowo długa. Musiał stoczyć on aż sześć pojedynków. W czterech z nich stawał do walki z przedstawicielami krajów dawnego Związku Radzieckiego.

Patryk dwukrotnie mierzył swe siły z Uzbekami, wychodząc z tej konfrontacji z remisowym bilansem. W 1/16 finału okazał się lepszy od Dilshoda Chorieva, który tak „skutecznie” unikał walki, że przegrał przez kary. Niestety, w ćwierćfinale po rzucie ocenionym przez sędziów na ippon przegrał z Sheralim Juraevem. Na szczęście Patryk trafił do repasaży, w których okazał się lepszy od Słowaka Milana Randla, pokonując go rzutem na waza-ari.

Pierwszym rywalem Patryka w Warszawie był Islandczyk Egil Blondall, a w 1/8 finału Samat Yessen z Kazachstanu. Płocczanin obu zawodników pokonał dzięki rzutom, które sędziowie ocenili na ippon.

Niesamowity przebieg miał pojedynek o brązowy medal. Notowany wyżej od Ciechomskiego Tadżyk Komronshokh Ustopiriyon wykorzystał chwilę dekoncentracji wychowanka Jutrzenki, wykonując rzut oceniony przez sędziów na waza-ari. Ciechomski nie uległ presji, spokojnie wyczekując na błąd rywala. I doczekał się niespełna 20 sekund przed końcem. Rzut oceniony na ippon dał Patrykowi Ciechomskiemu brązowy medal Pucharu Świata, co jest największym osiągnięciem w seniorskiej karierze tego zawodnika. A co najważniejsze, stanowi bardzo duży krok na jego drodze do startu w Igrzyskach Olimpijskich Rio de Janeiro 2016.