Reklama

Ścigali się w chmurach. Bógdał mistrzem

Opublikowano:
Autor:

Ścigali się w chmurach. Bógdał mistrzem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Wojciecha Bógdała kojarzy niejeden płocczanin. Po pierwsze, to zawodnik płockiego aeroklubu. Po drugie, jeszcze niedawno włóczył się po irackim niebie, wykonując niesamowite zdjęcia z paralotni we współpracy ze swoim ojcem, Dariuszem. Teraz pojechał na Mistrzostwa Europy do Francji i poszybował wyjątkowo wysoko. Aż do pierwszego miejsca na podium.

Wojciecha Bógdała kojarzy niejeden płocczanin. Po pierwsze, to zawodnik płockiego aeroklubu. Po drugie, jeszcze niedawno włóczył się po irackim niebie, wykonując niesamowite zdjęcia z paralotni we współpracy ze swoim ojcem, Dariuszem. Teraz pojechał na Mistrzostwa Europy do Francji i poszybował wyjątkowo wysoko. Aż do pierwszego miejsca na podium.

 

To były I Motoparolotniowe Slalomowe Mistrzostwa Europy. Organizatorzy zdobyli się na wyjątkowo miły gest i zdecydowali się dedykować je właśnie Polakowi, zmarłemu tragicznie zaledwie półtora miesiąca temu mistrzowi Grzegorzowi Krzyżanowskiemu. Krzyżanowski był wieloletnim członkiem i chlubą kadry narodowej. Zdobył tytuł Mistrza Świata w klasie PF 1, deklasując 64 konkurentów z 16 krajów. Z niewiadomych przyczyn paralotnia, którą leciał 16 czerwca 2014 roku, spadła i z hukiem rozbiła się o ziemię.

A jednak okazało się, że Krzyżanowski posiada już godnych następców. Pomimo odejścia mistrza, pasmo sukcesów dla polskich paralotniarzy trwa nadal i oby tak było jak najdłużej. Zawody, które odbywały się w dniach 21 – 27 lipca, okazały się bowiem wyjątkowo udane dla rodzimej reprezentacji. Polacy wywalczyli we francuskiej miejscowości Couchè pięć medali, dwa złote i trzy srebrne, w tym również złoto drużynowo.

Na najwyższym podium stanął Wojciech Bógdał z płockiego Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, który okazał się bezkonkurencyjny w kategorii PL1 (start z podwozia). Tuż za nim, w tej samej kategorii, znalazł się Krzysztof Romicki. Drugie miejsca zajęli: Piotr Ficek w kategorii PF1 (start nożny) oraz sztafeta PF1 w następującym składzie: Kamil Mańkowski, Piotr Ficek, Andrzej Malkusz. W pierwszej siódemce najlepszych pilotów tych mistrzostw znalazło się aż pięcioro Polaków. W dodatku każdy z nich z ogromnymi szansami na zdobycie tytułu mistrza. Tak niewielkie były różnice w czasach poszczególnych pilotów.

Wojciech Bógdał, zanim jednak zjawił się we Francji, pomimo dwudziestu paru lat, nie raz już udowodnił, że lubi wędrówki po niebie. W zeszłym roku zajął szóstą lokatę na Slalomowych Mistrzostwach Świata. Teraz wygrał wszystkie 18 konkurencji w swojej klasie w wyjątkowo pięknym stylu. Zdołał zdeklasować wszystkich rywali w klasie PL1, prowadząc skrzydła swojej jednoosobowej paralotni z takim kunsztem, że możemy mu tylko pogratulować.

 

Czytaj też: 

oraz oglądaj:

 

Fot. Dariusz Bógdał fotoznieba.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE