Telewizja, a streaming – najważniejsze różnice
Telewizja to rozwiązanie, które gości w naszych domach od wielu lat. Streaming to stosunkowo nowa opcja, która cieszy się z roku na rok rosnącą popularnością. Jedno i drugie może sprawdzać się bardzo dobrze, wiele tu zależy od bieżących potrzeb każdej osoby.Telewizja liniowa to dobrze znana wszystkim opcja. Programy są puszczane według określonej ramówki. Nie mamy tu zbyt wiele elastyczności i możliwości dostosowywania oglądanych treści. Jest to proste rozwiązanie, które docenią osoby starsze i wszyscy ci, którzy nie mają dużych wymagań względem telewizji. Zdecydowanie nie jest to wybór odpowiedni dla prawdziwych kinomaniaków. W przeciwieństwie do streamingu, w ramach którego to my decydujemy jakie treści i kiedy będziemy oglądać.
Dostęp to kolejna ważna kwestia. Tradycyjna telewizja wymaga anteny, dekodera lub połączenia kablowego. Do oglądania streamingu potrzebujemy tylko internetu. Treści możemy odtwarzać na telefonie, tablecie, laptopie czy telewizorze. To elastyczne i nowoczesne rozwiązanie.
Z drugiej strony telewizja oferuje kanały tematyczne. Wszystko jest poukładane w odpowiednie kategorie – sport, filmy, wiadomości, dokumenty. Platformy streamingowe z kolei mają ogromne biblioteki. Tysiące filmów i seriali dostępnych od ręki!
Różnica polega też na sposobie płacenia za daną usługę. W przypadku tradycyjnej telewizji pokrywamy koszty abonamentu za pakiet kanałów. Przy streamingu opłacamy dostęp do konkretnej platformy. Możemy wyposażyć się w możliwość korzystania z wielu różnorodnych serwisów, dzięki czemu dostęp do treści staje się jeszcze szerszy.
Popularność telewizji i streamingu w Polsce
Mimo, że popularność streamingu wciąż rośnie, to według licznych raportów daleko mu jeszcze do tradycyjnej telewizji. Według zestawienia The Gauge dotyczącego oglądalności telewizji i streamingu w Polsce w listopadzie 2024 roku, telewizja kablowa, naziemna i satelitarna miała aż 84,4% udziału w polskich domach. Wyniki dla streamingu wynoszą zaledwie 9,1%. Warto zaznaczyć, że streaming króluje przede wszystkim wśród młodszych odbiorców. W grupie 18-34 lata to główne źródło rozrywki.
Zalety tradycyjnej telewizji – dla kogo to wciąż dobre rozwiązanie?
Tradycyjna telewizja ma sporo zalet, które przyciągają przed odbiorniki rzeszę widzów. Dlaczego jest to nadal popularna opcja?
- Transmisje na żywo – telewizja jest dedykowana nie tylko fanom kina, ale i osobom, które chcą być na bieżąco z najważniejszymi informacjami z kraju i ze świata oraz fanom sportu, którzy zazwyczaj preferują oglądanie meczu w czasie rzeczywistym.
- Prostota obsługi – to jeden z powodów, dla którego nadal dla osób starszych telewizja jest niezastąpionym elementem domu, a streaming – skomplikowaną usługą. W przypadku tradycyjnej telewizji, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie. Zero loginów, haseł, aktualizacji.
- Brak konieczności podejmowania decyzji – ramówka jest z góry ustalona. Nie musimy zastanawiać się, co teraz obejrzeć. To mniej męczące niż tysiące możliwości do wyboru.
- Lokalne treści – to również domena tradycyjnej telewizji. Polskie programy, regionalne wiadomości, treści dostosowane do realiów każdego człowieka.
Zalety streamingu – wygoda, elastyczność i wybór treści
Streaming to z kolei wyjątkowo nowoczesne rozwiązanie, z którego z chęcią korzystają osoby młodsze. Dlaczego warto się na niego zdecydować?
- Ogromny wybór – to największa zaleta platform streamingowych. Tysiące filmów i seriali na wyciągnięcie ręki! Możemy przebierać w różnych gatunkach, krajach produkcji, latach premier.
- Elastyczność – to my decydujemy kiedy i jak chcemy oglądać treści dostępne na platformach streamingowych. Możemy obejrzeć odcinek ulubionego serialu w autobusie, w pokoju hotelowym lub w pociągu. Ta opcja nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczy dostęp do internetu i platformy.
- Binge-watching – od kiedy platformy streamingowe zaczęły cieszyć się tak dużą popularnością, coraz więcej osób preferuje oglądanie całego sezonu serialu naraz w jeden weekend. Nie musimy czekać tydzień na kolejny odcinek. Oglądamy w swoim tempie i bez przerw reklamowych.
- Jakość treści – większość platform oferuje treści w 4K, z dźwiękiem przestrzennym i możliwością personalizacji napisów. Do tego inteligentne algorytmy proponują treści dopasowane do naszych preferencji.
Czy telewizję i streaming warto łączyć?
W wielu gospodarstwach domowych najlepszą możliwą opcją jest nadal połączenie telewizji ze streamingiem. Pozwala na to m.in. smart TV – nowoczesne telewizory łączą tradycyjne kanały z aplikacjami streamingowymi. Jednym pilotem możemy przełączać się między ulubionym programem telewizyjnym, a Netfliksem. To wyjątkowo wygodne rozwiązanie.Jak mądrze łączyć te dwie usługi? Możliwości jest wiele, a jedną z nich jest chociażby telewizja od Play. Oferuje ona dostęp nawet do ponad 200 kanałów i możliwość dokupienia wygodnego dekodera, który zamieni każdy odbiornik w smart wersję. Umożliwia oglądanie treści w jakości 4K ze wsparciem Dolby Vision, nagrywanie filmów i seriali, cofanie i pauzowanie oglądanych programów. Dodatkowo możemy dokupić dostęp do serwisów streamingowych, które będą wliczały się w koszty faktury za telewizję. Opcja ta umożliwia oglądanie telewizji z poziomu smartfona czy tabletu! To wygoda i elastyczność na miarę dzisiejszych potrzeb.
Komentarze (0)