Kiedy u pacjenta diagnozuje się stan zapalny ucha zewnętrznego?
Ból i swędzenie to pierwsze objawy, które towarzyszą zapaleniu ucha zewnętrznego. O stanie zapalnym świadczy także miejscowy obrzęk i zaczerwienienie. W uchu może także pojawić się nadmiar wydzieliny, która ulega wzmożonej produkcji w wyniku podrażnienia tkanek.
Przyczyny i główne czynniki wpływające na rozwój zapalenia ucha
Stan zapalny ucha może wystąpić z wielu powodów. Jednym z nich jest zakażenie o podłożu grzybiczym lub bakteryjnym. Rozwijająca się infekcja może podrażniać błonę przewodu słuchowego, prowadzić do miejscowego obrzęku i stopniowo się rozwijać, co może potęgować dolegliwości bólowe.Okolicznościami sprzyjającymi infekcjom ucha są m.in.: regularne korzystanie z basenu i sauny, częste kąpiele w naturalnych zbiornikach wodnych, a także przebywanie w środowisku o dużym poziomie wilgotności. W takich miejscach ucho bardzo często jest narażone na oddziaływanie czynników prowadzących do rozwoju infekcji, nie ma bowiem możliwości prawidłowej wentylacji. Gromadząca się w uchu wilgoć i wysoka temperatura otoczenia stwarzają najlepsze warunki do namnażania się bakterii i grzybów. Z tego względu brak dbałości o prawidłowe osuszenie uszu po pobycie we wskazanych miejscach może przyczynić się do zapalenia ucha zewnętrznego.
Należy także wspomnieć o braku odpowiedniej higieny ucha. Jeżeli do czyszczenia kanału słuchowego stosuje się patyczki, w głąb ucha przedostaje się coraz więcej zalegającej woskowiny, z której powstaje korek woskowinowy. Wydzielina ta zmniejsza możliwości wentylacyjne ucha i wzmaga rozwój drobnoustrojów powodujących stan zapalny.
Częste noszenie słuchawek to kolejny istotny czynnik wpływający na kondycję zdrowotną ucha. Długotrwałe słuchanie muzyki przez słuchawki douszne powoduje całkowite zatkanie kanału słuchowego zewnętrznego. W takiej sytuacji mogą pojawić się nie tylko otarcia powodujące ból, ale także stan zapalny przez brak właściwego wentylowania ucha.
Inną przyczyną stanu zapalnego ucha może być przedostanie się do kanału słuchowego środków higieny osobistej, takich jak szampony, odżywki, żele pod prysznic itd. Mogą one powodować zniszczenia delikatnej błony wyściełającej kanał, co przyczynia się do powstawania podrażnień i bólu.
Jak można leczyć stan zapalny ucha?
Jedną z pierwszych rzeczy, jakie można zrobić, to oczywiście umówienie się na wizytę u lekarza specjalisty. W trakcie konsultacji zostanie przeprowadzony wywiad medyczny oraz badania, które ułatwią postawienie diagnozy i wprowadzenie zaleconego leczenia.Wspomagająco przy infekcjach ucha można również stosować preparaty redukujące dolegliwości bólowe, takie jak krople do uszu LIX. Dwa główne składniki tego wyrobu medycznego to glicerol o właściwościach zmniejszających obrzęk i tym samym redukujących ból oraz lidokaina o wspomagającym działaniu znieczulającym.
Aplikacja kropli nie jest skomplikowana. Wystarczy odchylić płatek ucha i zaaplikować 1-2 krople oraz pozwolić im na swobodne wpłynięcie do kanału słuchowego. Po tym wystarczy odczekać kilka minut w pozycji leżącej, aby krople nie wypłynęły na zewnątrz. Następnie należy zatkać przewód watą, aby zabezpieczyć go przed czynnikami zewnętrznymi i umożliwić kroplom działanie.
Podczas stosowania kropli pacjent musi postępować zgodnie z ich przeznaczeniem oraz informacjami znajdującymi się w ulotce bądź na opakowaniu.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/106224,zakazenia-ucha-zewnetrznego
http://www.otolaryngologia.org.pl/orl2/pdf/zalecenia/zalecenia_zapalenie_ucha_zewnetrznego_tekst.pdf
LIX krople do uszu
Działa wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniającą przewód słuchowy zewnętrzny.
Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.
Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
LIX/15986/06/24
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.