Segregacja śmieci - jak powinna wyglądać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Segregacja śmieci - jak powinna wyglądać? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Obowiązkowa segregacja śmieci wymaga zapoznania się z podstawowymi zasadami utylizacji odpadów. Choć przepisy już od dłuższego czasu wyraźnie wskazują na to, jak należy segregować śmieci, wciąż pojawia się wiele wątpliwości w tej kwestii. Jak wygląda prawidłowa segregacja odpadów? Co zrobić ze śmieciami po remoncie? Jak obchodzić się z odpadami niebezpiecznymi? Poniżej garść informacji, która może przydać się w obliczu prawidłowego postępowania z odpadami.

Zasady segregowania śmieci komunalnych

Śmieci komunalne dzielimy na pięć frakcji. Każda z tych kategorii odnosi się do rodzaju surowca, z którego składają się śmieci przypisane do danej frakcji. Umieszczając śmieci w koszu, należy zwrócić szczególną uwagę na surowiec danego odpadu. Innymi słowy, powinniśmy przyglądać się temu, co zamierzamy wyrzucić i skategoryzować dany odpad pod względem tego, z czego jest wykonany bądź czym jest. Do osobnego kosza musimy wrzucać odpady z plastiku czy metalu, do innego śmieci gazety czy ulotki, jeszcze do innego zwiędłe rośliny. Zobowiązani jesteśmy do jak najdokładniejszego klasyfikowania surowców, a jeśli jest to niemożliwe, bądź odpad zawiera więcej niż jeden rodzaj surowca, lądować powinien w koszu na odpady zmieszane. Dokładny podział śmieci komunalnych przedstawia się następująco:

  1. Plastik i metal
  2. Papier
  3. Opakowania szklane
  4. Odpady biodegradowalne (roślinne)
  5. Śmieci zmieszane

Należy przestrzegać segregacji śmieci bytowych, stosując się na co dzień do wymogów ustawy o odpadach. W przeciwnym razie czekają nas konsekwencje w postaci wzrostu opłat za wywóz śmieci. 

Remont — co zrobić z odpadami?

Przeprowadzanie prac remontowych to jedna z sytuacji, kiedy stajemy przed dylematem — co zrobić z generującymi się podczas takiego remontu śmieciami? Remont często idzie w parze z pozbywaniem się niepotrzebnych rzeczy z domu, mieszkania czy piwnicy. Jeśli jest ich bardzo dużo, może to rodzić pewne trudności, zarówno ze znalezieniem miejsca na wszystkie śmieci, jak i czasu na kategoryzowanie każdego z odpadów. W takiej wyjątkowej sytuacji z pomocą może przyjść specjalny kontener na odpady mieszane. Przyda się on również wtedy, gdy podczas remontu do wyrzucenia będzie silikat, siporeks czy płyty kartonowo-gipsowe. Pojemnik taki wynajmuje się odpłatnie od firm oferujących wywozy śmieci. Kontener jest tym bardziej niezbędny, jeśli w ramach remontu generują się takie odpady jak gruz. Gruzu nie można umieszczać w pojemnikach na odpady komunalne. Jeśli więc do wyrzucenia będzie beton, tynk, odłamki cegieł, porcelana, ceramika czy armatura, potrzebny będzie kontener na gruz. Niektóre firmy branżowe oferują również kontenery przeznaczone stricte na odpady wykonane z danego surowca. Na stronie gruz-alibaba.pl możemy na przykład znaleźć propozycję wywozu odpadów drewnianych. Nie będzie więc problemu z pozbyciem się drewnianych palet, skrzyń, drewnianych mebli i zabudów, a nawet pozostałości po wycince drzew czy rozbiórce drewnianych altanek.

Utylizacja odpadów niebezpiecznych

Odpady niebezpieczne to szczególny rodzaj odpadów, ponieważ niesie za sobą ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu bądź negatywnego wpływu na środowisko. Odpady te charakteryzują się m.in. łatwopalnością, wybuchowością, kancerogennością, mutagennością, zakaźnością, mogą wykazywać też cechy żrące. Odpady niebezpieczne to np. odpady medyczne, medykamenty, rozpuszczalniki, a z przedmiotów codziennego użytku — np. żarówki, baterie, akumulatory, tusze do drukarek. Niekiedy przy osiedlowych kubłach na odpady dostępne są specjalne pojemniki na baterie. Wiele sklepów z elektroniką z kolei oferuje możliwość przyjęcia pustych tonerów. Stary akumulator można oddać w sklepie przy okazji zakupu nowego akumulatora. Żarówki zaś pozostawić można w punkcie zbiórki elektrośmieci. W każdej gminie znajduje się też PSZOK, który przyjmuje odpady niebezpieczne — w razie wątpliwości warto skontaktować się z punktem i upewnić, czy można dostarczyć tam odpady niebezpieczne, ewentualnie dopytać o dalsze postępowanie z danym odpadem.

Segregując śmieci w domu koniecznie zwracajmy uwagę na to, z jakiego rodzaju odpadem mamy do czynienia. Wybierajmy pojemniki na śmieci odpowiedniego przeznaczenia — na plastik i metal, papier, opakowania szklane, odpady roślinne lub śmieci zmieszane. W przypadku odpadów budowlanych zobowiązani jesteśmy skorzystać z odpowiedniego kontenera. Osobną kategorią są również śmieci niebezpieczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy