Osłony okienne współcześnie nie sprowadzają się jedynie do firanek i zasłon. Wiele osób bardzo chętnie korzysta z całkowicie innowacyjnych przesłon, które nie tylko zaciemniają okna, ale również zdobią i dekorują wnętrze. Na rynku jest wiele ciekawych rodzajów przesłon, jednak prym wiodą rolety rzymskie.
1. Czym charakteryzują się rolety rzymskie?
2. Rolety rzymskie - zasada działania
3. Rolety rzymskie tylko do salonu?
4. Wady i zalety rolet rzymskich
5. Sposób montażu rolety rzymskiej
Czym charakteryzują się rolety rzymskie?
Rolety rzymskie to przesłony wykonane z tkaniny, których podnoszenia odbywa się za pomocą specjalnych linek. Podczas odsłaniania okna materiał, z którego została wykonana roleta składa się na zakładkę. W zależności od tego, jakich materiałów użyto do produkcji rolety rzymskiej, może ona zatrzymywać więcej lub mniej światła słonecznego. W tworzeniu rolet rzymskich świetnie sprawdzają się zarówno cięższe tkaniny lniane i bawełniane, jak i zwiewne, nietuzinkowe tiule, dlatego każdy zakupi dla swojego domu to, co najbardziej mu odpowiada. Rolety rzymskie to fantastyczna alternatywa dla zasłon i firan, gdyż zatrzymują znacznie więcej światła słonecznego. https://alena-firany.pl/rolety-rzymskie.html oferuje wiele różnorodnych wzorów, faktur i kolorów rolet rzymskich, więc warto pobuszować w asortymencie sklepu.
Rolety rzymskie - zasada działania
Rzymskie rolety mogą być wyposażone w sznurkowy lub łańcuszkowy system podnoszenia. Pierwszy podciąga rolety do góry dzięki pociągnięciu sznurka w dół, z kolei drugi wymaga przesuwania łańcuszka stworzonego z koralików przez specjalny mechanizm, który powoduje, że rolka zwija lub rozwija roletę. System wykorzystujący łańcuszek pozwala na ustawianie rolety na dowolnej wysokości, z kolei system sznurkowy polecany jest głównie przy lżejszych tkaninach. Sznurek jest także rozwiązaniem tańszym. Rzymskie rolety podnoszone łańcuszkiem mogą być szyte z grubych tkanin oraz jednocześnie mogą obejmować naprawdę duże okna.
Rolety rzymskie tylko do salonu?
Rolety rzymskie to popularna osłona okna, jednak nie jest przeznaczona wyłącznie do salonu. Rolety rzymskie charakteryzują się ciepłym wizerunkiem i nowoczesnością, a ich jednolita płaszczyzna sprawdza się zarówno w minimalistycznej aranżacji, jak i rustykalnej czy elektycznej. Roletę rzymską można zastosować w przypadku praktycznie każdego okna i każdego wnętrza. Zajmuje ona mniej miejsca niż tradycyjna zasłona czy firanka, dlatego warto wykorzystać ją w pomieszczeniu, w których trudnością okazuje się zastosowanie tradycyjnych osłon okiennych. Rolety rzymskie świetnie sprawdzają się w kuchni wyposażonej w zabudowę w kształcie U, czy w łazience, gdzie zazwyczaj nie ma miejsca na zbyteczne dodatki.
Wady i zalety rolet rzymskich
Zalety rolet rzymskich:
- możliwość demontażu i uprania materiału,
- rewelacyjne dla małych pomieszczeń,
- brak zasłonienia ściany poniżej okna,
- dopasowanie do wszystkich pomieszczeń,
- możliwość uszycia z wielu tkanin, zarówno zasłonowych, jak i firanowych, dzięki czemu mogą zastąpić te dwie najpopularniejsze przysłony.
- niska dostępność gotowych rolet, większość trzeba szyć na wymiar,
- widoczność rolet po odsłonięciu okna.