reklama

Przewodnik po nowoczesnych metodach laserowej korekcji wzroku

Opublikowano:
Autor:

Przewodnik po nowoczesnych metodach laserowej korekcji wzroku - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościLaserowa korekcja wzroku i refrakcyjna chirurgia wewnątrzgałkowa to szereg nowoczesnych zabiegów, które mają znaczący wpływ na poprawę komfortu życia wielu osób w różnym wieku. Korzystają z nich pacjenci borykający się z krótkowzrocznością, nadwzrocznością astygmatyzmem i prezbiopią. Przed przystąpieniem do konkretnego zabiegu konieczna jest konsultacja, dodatkowe badania i postawienie diagnozy, która umożliwia dobór odpowiedniej metody leczenia zabiegowego. Które z nich są obecnie najczęściej stosowane?

Metoda Lentivu

Do przeprowadzenia zabiegu Lentivu wykorzystuje się laser femtosekundowy. Z jego pomocą w rogówce wytwarzana jest mikrosoczewka i wykonywane jest niewielkie nacięcie, przez które następnie usuwa się wyciętą mikrosoczewkę.

Wspomniane wyżej minimalne nacięcie powoduje, że rekonwalescencja u pacjenta przebiega sprawniej. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.

Do zabiegu niezbędna jest kwalifikacja medyczna i wykonanie odpowiednich badań. Na omawianą procedurę kwalifikują się pacjenci z krótkowzrocznością i astygmatyzmem.

Więcej informacji na temat laserowej korekcji wzroku znajduje się na stronie: https://www.optegra.com.pl/laserowa-korekcja-wzroku.

Metoda FemtoLasik

Zabieg FemtoLasik wchodzi w zakres chirurgii refrakcyjnej. To jedna z najczęściej przeprowadzanych procedur na całym świecie. Jest ona przeznaczona dla pacjentów, u których występuje krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm.

W tym zabiegu korzysta się z lasera femtosekundowego, który umożliwia wykonanie niewielkiego nacięcia na rogówce oka. Następnie lekarz korzysta z lasera excimerowego. Służy on do modelowania rogówki w taki sposób, aby jak najbardziej zmniejszyć wadę, z którą zgłosił się pacjent.

Zaletą tej metody jest to, iż mogą z niej korzystać osoby z bardzo cienką rogówką i wysoką wadą wzroku.

Zastosowanie soczewek fakijnych ICL

Zaawansowanie technologiczne umożliwia lekarzom wszczepianie tak zwanych soczewek fakijnych. To sztuczne soczewki, które stosowane są w korekcie wzroku u pacjentów z krótkowzrocznością, nadwzrocznością lub astygmatyzmem.

Przed przystąpieniem do tej procedury lekarz aplikuje znieczulenie miejscowe w postaci kropli do oczu. Następnie wprowadza sztuczne soczewki między tęczówkę i soczewkę naturalną. Jest to metoda umożliwiająca korektę wad refrakcji. Soczewki fakijne muszą być doskonale dopasowane do konkretnego pacjenta, ponieważ wszczepia się je jednorazowo.

Do tej metody zabiegowej kwalifikują się osoby między 21. a 60. rokiem życia, u których potwierdzono stabilizację wady, brak dodatkowych problemów okulistycznych, jak np. zaćma.

Metoda Clearvu

Kolejną wadą wzroku, która nie wynika z problemów zdrowotnych, a z naturalnego procesu starzenia się, jest starczowzroczność inaczej prezbiopia. W jej przypadku najczęściej rekomendowanym zabiegiem jest Clearvu. Jeżeli pacjent oprócz potrzeby używania okularów do czytania ma także inne wady wzroku (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), to zabieg Clearvu usuwa je jednocześnie. --

Ta procedura kierowana jest do osób po 38. roku życia. Przeprowadzenie zabiegu jest bardzo podobne do zabiegu FemtoLASIK i trwa kilkanaście minut.

Refrakcyjna wymiana soczewki RLE

Refrakcyjna wymiana soczewki to metoda, która polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpienie jest sztuczną soczewką. Obecnie produkowane sztuczne soczewki dają możliwość dobrego widzenia z daleka i z bliska nawet przy dużych wadach wzroku. Istnieje wiele typów soczewek, które dobierane są pod kątem wielkości wady, stanu zdrowia oczu pacjenta i jego oczekiwań.

Usuwanie naturalnej soczewki odbywa się z pomocą tak zwanej ultradźwiękowej fakoemulsyfikacji. Zarówno usunięcie, jak i wprowadzenie sztucznej soczewki odbywa się przez niewielkie nacięcie, które następnie goi się samoistnie.

Wybór odpowiedniej metody należy do lekarza, który dokonuje specjalistycznej, wnikliwej diagnozy. Na podstawie zebranych informacji może zarekomendować pacjentowi najlepsze dla niego rozwiązanie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy