reklama

Odfrankowienie kredytu CHF – na czym polega?

Opublikowano:
Autor:

Odfrankowienie kredytu CHF – na czym polega? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Odfrankowienie kredytu frankowego jest jednym z możliwych roszczeń kredytobiorcy – frankowicza, jakie może być formułowane w postępowaniu sądowym przeciwko bankowi. Oczywiście, roszczenie to jest możliwe tylko w przypadku tzw. kredytów frankowych. Kredyty te cieszyły się wielką popularnością w latach 2006-2011. Kredyty te, były oferowane przez banki jako kredyty bezpieczne, bowiem były powiązane z walutą franka szwajcarskiego, a oprocentowane niskim wskaźnikiem. Pracownicy banków przekonywali potencjalnych frankowiczów, iż kurs franka szwajcarskiego jest stabilny, a więc kredytobiorca nie ponosi istotnego ryzyka walutowego, związanego z ewentualnymi wahaniami kursów tej silnej waluty. Kredytobiorca mógł również zawrzeć umowę kredytu bankowego, na znacznie wyższe kwoty niż gdyby zawierał umowę o typowy kredyt złotówkowy, nie powiązany z innymi walutami.

Kredyt frankowy – rodzaje umów

Pojęcie „kredyt frankowy” w rzeczywistości obejmuje szereg umów kredytowych odnoszących się do waluty franka szwajcarskiego. Odesłanie to CHF jest jednak wspólnym elementem wszystkich kredytów frankowych.

Część frankowych umów kredytowych jest w rzeczywistości kredytem w złotówkach. Kwota kredytu jest wskazana w polskich złotych, a w dniu uruchomienia kredytu kwota kredytu była przeliczana na walutę franka szwajcarskiego. Z kolei frankowicz spłacał raty kredytu w polskich złotych, które w dniu spłaty były przeliczane do waluty CHF. Jest to tzw. umowa kredytu indeksowanego do CHF. Takie umowy oferował BRE Bank (obecnie mBank), czy Dom Bank (obecnie Getin Bank).

Niektóre banki oferowały kredyt waloryzowany do franka szwajcarskiego. Kwota kredytu była oznaczana we frankach szwajcarskich, spłata dokonywana również we frankach. Taki kredyt oferował m.in. bank PKO BP.

Kredyt frankowy – pułapka na większość życia frankowicza

W obu rodzajach umów frankowych na frankowicza czyhało kilka niebezpieczeństw. Najbardziej istotnych ryzykiem było ryzyko związane z wahaniami kursów CHF. Wystarczy uzmysłowić sobie, że frankowicz zawierał kredyt przy kursie CHF wynoszącym 2,14 a po kilu latach kurs zwiększył się do kwoty 4,50. Oznacza to, że niewłaściwie poinformowany frankowicz został narażony na niczym nieograniczone ryzyko zmiany kursów i wzrostu wysokości kolejnych rat kredytu. Inaczej mówiąc frankowicz, który zawarł umowę kredytu na równowartość 150.000zł, po 15 latach spłacania kredytu mógł wpłacić bankowi 180.000zł, a pozostawało mu nadal do spłaty 200.000zł.

Klauzule niedozwolone i ich skutek dla frankowicza

 

Oprócz naruszenia prawa kredytobiorcy do informacji w przedmiocie ryzyka kursowego, umowy kredytu CHF zazwyczaj zawierały klauzule krzywdzące frankowiczów – tzw. klauzule abuzywne. Były to głównie zapisy dotyczące przeliczeń walut (tzw. tabele własne banku) , spreadów walutowych.

Konsument, z którym nie były indywidualnie uzgadniane tak niekorzystne zapisy, może wystąpić na drogę sądową aby unieważnić umowę kredytu frankowego lub żądać tzw. odfrankowienia kredytu. Frankowicz może także wskazać, które roszczenie jest główne a które ewentualne.

Na czym polega odfrankowienie kredytu

Jeżeli frankowicz w umowie miał wskazaną kwotę kredytu w polskich złotych, a w dniu uruchomienia kredytu kwota byłą przeliczana do franka – to jak wspomniano wcześniej jest to umowa o kredyt złotówkowy indeksowany do waluty CHF. Kredyt ten zazwyczaj oprocentowany był niską stawką LIBOR przeznaczoną dla waluty CHF i marżą banku.

Na skutek odfrankowienia, sąd ustala iż umowa kredytu jest stricte umową kredytu złotówkowego, a wszelkie przeliczenia walut były nieważne. Dodatkowo kredyt złotówkowy jest oprocentowany niską stawką LIBOR. Na skutek odfrankowienia może okazać się, że frankowicz albo na dzień wyroku już spłacił swój kredyt albo powstała istotna nadpłata na kredycie.

Kancelaria od kredytu CHF wskaże właściwą drogę


W przeważającej liczbie spraw, frankowicze reprezentowani są przez prawnika od kredytów frankowych. Prawnik z kancelarii frankowej ma dogłębną wiedzę na temat spraw frankowych, orzeczeń sądowych. Kancelaria frankowa pomoże dobrać właściwą strategię w walce z bankiem i wskaże, czy roszczenie o odfrankowienie kredytu CHF jest zasadne. Wybór prawnika frankowego jest bardzo ważny, ale jest to opłacalna inwestycja w walce z bankiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy