Stomatologia w Warszawie – przyjrzyjmy się bliżej endodoncji
Oglądając swoje uzębienie, widzimy jedynie jego zewnętrzną część zwaną koroną, która jest zbudowana z tkanek twardych: szkliwa i zębiny. Jednak we wnętrzu każdego zęba znajduje się tkanka łączna składająca się z naczyń krwionośnych i nerwów. Ta tkanka to miazga, która ma znaczenia dla zdrowia i stanu zębów. Próchnica może doprowadzić do uszkodzenia miazgi, powodując rozliczne problemy w zaawansowanym stadium.Jeśli w odpowiednim czasie nie zareaguje się na infekcję miazgi, konieczna może okazać się ekstrakcja zęba. Rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zębowej zajmuje się endodonta. Specjalista z tej dziedziny usuwa martwą bądź zainfekowaną miazgę z komory i kanałów zębowych na całej ich długości, a następnie wypełnia puste miejsca specjalistycznym środkiem.
Kanałowe leczenie – nie takie straszne, jak może się wydawać
Wiele osób słysząc „leczenie kanałowe”, przypomina sobie dawne zabiegi endodontyczne, które nie należały do najprzyjemniejszych. A to dlatego, że procedura zawsze była poprzedzona zatruwaniem zęba. I chociaż miało to na celu uśmierzenie bólu, niestety wiązało się to z dyskomfortem i dłuższym procesem leczenia. Dodatkowo nie zawsze leczenie było skuteczne, na co wpływały m.in. skomplikowana anatomia kanałów korzeniowych czy trudny dostęp do rozgałęzień.Na szczęście to już melodia przeszłości. Obecnie endodoncja oferuje wiele nowoczesnych technik, a w dobrze wyposażonych gabinetach stomatologicznych w Warszawie korzysta się ze specjalnego mikroskopu, skutecznego znieczulenia miejscowego i za wszelką cenę unika się trucia zęba.
Obecnie specjaliści, którzy wykonują leczenie kanałowe, nie wyobrażają sobie przeprowadzenia zabiegu bez użycia wspomnianego mikroskopu stomatologicznego. To właśnie jego zastosowanie sprawia, że skuteczność procedury wzrasta aż do 95%! Kryje się za tym fakt, że urządzenie pozwala na uzyskanie obrazu miejsca zabiegowego nawet w 25-krotnym powiększeniu, a dodatkowo zapewnia jego doświetlenie. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko nawrotu choroby i konieczności przeprowadzenia powtórnego leczenia kanałowego. Ponadto to szansa na leczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków. Z takiego rozwiązania korzystają w Warszawie stomatolodzy endodonci z kliniki Dental Fraternity.
Leczenie kanałowe – czy warto?
Jeśli istnieje taka możliwość, zawsze warto walczyć o swoje zęby. Ekstrakcja jest procesem nieodwracalnym, a co więcej – nie sprawia, że po pozbyciu „problemu” leczenie się kończy. Wręcz przeciwnie! Braki w uzębieniu należy jak najszybciej wypełnić, by nie doprowadzić do m.in. rozchwiania sąsiednich zębów. Leczenie kanałowe jest nie tylko mniej inwazyjne, ale również tańsze niż usunięcie zęba i zastąpienie go implantem, a następnie odbudową protetyczną.Wiele osób rezygnuje z leczenia endodontycznego z przekonaniem, że często taki zabieg i tak kończy się ekstrakcją. To prawda. Ale od dobrze przeprowadzonego zabiegu do podjęcia decyzji o usunięciu zęba może minąć nawet kilkadziesiąt lat. Wpływ na żywotność zęba po leczeniu kanałowym ma jakość zabiegu. Mikroskop daje gwarancję, że będzie ona najwyższa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.