Reklama

Montaż kamery cofania - samodzielnie czy w warsztacie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Montaż kamery cofania - samodzielnie czy w warsztacie? - Zdjęcie główne

Montaż kamery cofania - samodzielnie czy w warsztacie?

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Wyposażenie samochodu to coś, na czym nie warto oszczędzać. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dodatkowe, elektroniczne akcesoria nie były czymś powszechnym – jeśli się już pojawiały, stanowiły domenę najbogatszych. Obecnie wyposażenie samochodu może wykupić u dealera lub w profesjonalnych sklepach. Jednym z najciekawszych dodatków jest kamera cofania, ułatwiająca – jak nazwa wskazuje – wykonywanie manewru cofania. Gdzie najlepiej dokonać montażu kamery cofania – samodzielnie czy w warsztacie samochodowym?

Czym dokładnie jest kamera cofania? Znaczenie prawidłowego montażu kamery cofania

Kamera cofania to taki element wyposażenia pojazdu, na który niegdyś było stać tylko najbogatszych – posiadaczy najbardziej luksusowych i ekstrawaganckich aut z bogatym wyposażeniem. Obecnie stanowią one klasyczne akcesorium elektroniczne, które jest w zasięgu każdego kierowcy. Montaż kamery cofania to jedno z najważniejszych zadań, jakich powinien się podjąć (lub zlecić) każdy kierowca.

Zadanie kamer cofania jest bardzo proste – mają one śledzić to, co dzieje się za danym samochodem. Przekazują one rejestrowany obraz na ekran. Dzięki nim kierowca wie, jak wygląda przestrzeń z tyłu samochodu – może dokonać cofania bez obaw o zahaczenie w słup, wystający pręt etc. 

Kryteria wyboru kamery cofania

Producenci elektronicznych akcesoriów samochodowych tworzą coraz nowsze, bardziej rozbudowane i zaawansowane technologicznie kamery cofania. Obecnie kierowcy mają do czynienia z kilkoma typami. Najpopularniejszy jest standardowy, uniwersalny zestaw kamery cofania – można go zamontować w niemal każdym miejscu, dowolnym aucie (tak przynajmniej głoszą producenci). Niezależnie od rodzaju urządzenia - nie należy bagatelizować sposobu montażu kamery cofania. 

Inne rodzaje kamer cofania to:

Kamery cofania przeznaczone do montowania na dachu auta – owo rozwiązanie sprawdza się tylko w wypadku tych samochodów, które nie mają dodatkowego bagażnika na dachu.

Kamery cofania zintegrowane z ramką mocującą pod tablicę rejestracyjną – wygodne, łatwe w montażu rozwiązanie, jednak może szybko ulec zniszczeniu.

Kamery cofania z obrazem wyświetlanym – wchodzą w skład zestawu elektronicznego lusterka wstecznego. To najdroższe z wymienionych rozwiązań, jednak cechujące się zaawansowaniem technologicznym, wysoką jakością, dużą funkcjonalnością. 

Kiedy lepiej powierzyć montaż kamery cofania warsztatowi?

Sposób montażu kamery cofania jest uzależniony od rodzaju urządzenia. Nie każdy poradzi sobie z instalacją – jeśli nie jesteś miłośnikiem motoryzacji, zafascynowanym różnymi typami wyposażenia, lepiej powierz to zadanie sprawdzonemu warsztatowi motoryzacyjnemu. Zadaniu sprosta niemal każdy auto serwis. Montaż kamery cofania w Płocku (https://motointegrator.com/pl/pl/warsztaty/usluga-255-montaz-kamery-cofania/miasto-plock), Rzeszowie, Ełku, Zielonej Górze – nie ma praktycznie miasta, w którym nie znalazłbyś sprawdzonego warsztatu. 

Jak wygląda samodzielny montaż kamery cofania?

Każdą kamerę cofania montuje się inaczej. Warto wczytać się w jej instrukcję, w której najprawdopodobniej znajduje się szczegółowy opis instalacji. Kamerę dedykowaną, umieszczaną w miejsce lampy oświetlającej tablicę rejestracyjną, montuje się na zatrzask lub poprzez przykręcenie odpowiednimi śrubami. Kamery cofania montowane do zderzaka przytwierdza się do jego górnej części. Kamery przyłączane do tablic rejestracyjnych ze specjalną stopką wymagają przykręcenia stopki. 

Każdą kamerę cofania należy także podłączyć do zasilania i ekranu – odbywa się to za pośrednictwem wielu przewodów. To najtrudniejsza i najbardziej czasochłonna część samodzielnego montażu kamery cofania (może zająć nawet do 4 godzin). Prawidłowa instalacja kabli jest jednak gwarancją prawidłowego działania urządzenia. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE