reklama

Logistyka XXI wieku. Jakie obszary usprawni wdrożenie Warehouse Management Systemu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Logistyka XXI wieku. Jakie obszary usprawni wdrożenie Warehouse Management Systemu? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościWyzwania stojące przed branżą magazynową i spedycyjną są większe, niż kiedykolwiek wcześniej. Szczególnie w sytuacji, kiedy coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnych zakupów w sklepie na rzecz zamawiania online, z dostawą do domu. Hurtowa dystrybucja do wielu punktów systematycznie traci na rzecz wysyłki bezpośrednio do odbiorcy. A to wymusza konieczność zreorganizowania całego łańcucha dostaw oraz systemu pracy w magazynie.

Zaawansowany WMS pozwoli testować różne rozwiązania, nie zaburzając aktualnych reguł

Każda zmiana wymaga przystosowania się, znalezienia optymalnych rozwiązań. A przeprowadzanie prób na dobrze funkcjonującym organizmie, jakim jest magazyn, nieuchronnie wiąże się z mniejszym lub większym obniżeniem efektywności. Aby uniknąć związanych z tym strat, warto skorzystać z możliwości „cyfrowego bliźniaka”. Cóż to takiego? Jedna z funkcji oferowanych przez WMS Astro, tworzony i rozwijany w firmie Consafe Logistics. Ów moduł daje możliwość skopiowania jeden do jednego prawdziwego magazynu do wirtualnej rzeczywistości, modelowanej w trójwymiarze i w czasie rzeczywistym. W ten sposób zyskuje się środowisko, w którym bez trudu można sprawdzić, jak planowane modyfikacje i modernizacje wpłyną na poszczególne procesy. Tworzenie różnych scenariuszy w cyfrowym świecie pozwala łatwo, szybko i praktycznie bezkosztowo wybrać wariant optymalny, a następnie wdrożyć go już w magazynie.

Jak wybrać ścieżkę kompletacji zamówienia? Zdając się sugestie sztucznej inteligencji w WMS-ie

W branży doskonale znany jest tzw. problem komiwojażera przy planowaniu optymalnej trasy pomiędzy wieloma punktami. W wielu firmach magazynierzy stosują metodę alejka po alejce, z jednego krańca hali na drugi. Tymczasem WMS z modułem optymalizacji ścieżki kompletacji jest w stanie skrócić trasy pokonywane w magazynie o 20-30%. Według danych udostępnionych przez Consafe Logistics, w skali miesiąca daje to nawet 400-500 kilometrów mniej przebiegu jednego wózka widłowego! Za takimi rezultatami stoją algorytmy samouczącej się sztucznej inteligencji. SI, wyposażona w komplet informacji o rozkładzie towarów i kolejnych etapach zamówienia, dokonuje dwustopniowej optymalizacji. Jednej dla pojedynczej rundy kompletacyjnej, a kolejnej na poziomie zadanej porcji zleceń. Zgromadzone w ten sposób dane mogą potem posłużyć do modyfikacji zawartości poszczególnych regałów. Tak, aby produkty często zamawiane razem były blisko siebie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE