reklama

Laboratoryjne badania dla sportowców – kiedy zdecydować się na ocenę stanu zdrowia?

Opublikowano:
Autor:

Laboratoryjne badania dla sportowców – kiedy zdecydować się na ocenę stanu zdrowia? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościAktywność fizyczna to Twój sposób na zachowanie zdrowia i dobrej sylwetki? Pamiętaj, że intensywne uprawianie sportu może nieść nie tylko korzyści dla zdrowia, ale w niektórych okolicznościach także stanowić pewne zagrożenie. Wykonywane regularnie laboratoryjne badania dla sportowców pomogą uniknąć poważniejszych konsekwencji. Kiedy się na nie zdecydować i dlaczego są tak istotne dla zdrowia sportowców? O tym dowiesz się w niniejszym artykule.

Dlaczego warto rozważyć regularne wykonywanie laboratoryjnej diagnostyki sportowej?

Osoby aktywne fizycznie z pewnością zauważają liczne korzyści, jakie sport niesie dla ich zdrowia. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że w przypadku nadmiernego nadwyrężenia organizmu oraz niedostosowaniu diety do jego potrzeb mogą pojawić się także pewne problemy zdrowotne, takie jak np.:

  • choroby układu krążenia;
  • zaburzenia funkcji nerek i wątroby;
  • niedobory witamin i minerałów;
  • zaburzenia równowagi w gospodarce hormonalnej.
Laboratoryjne badania dla sportowców umożliwiają monitorowanie najważniejszych parametrów zdrowia, na podstawie których można ocenić wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu. Ewentualne odchylenia od norm w wynikach będą wskazaniem do wdrożenia pewnych zmian.

Kiedy wykonywać laboratoryjne badania sportowe?

Osoby, dla których aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem codzienności, powinny w odpowiednim czasie zdecydować się na monitorowanie swojego zdrowia za pomocą laboratoryjnej diagnostyki sportowej. Badania warto je wykonywać cyklicznie, np. każdego roku przed startem sezonu lub po zakończonym sezonie. Oprócz tego można wskazać jeszcze kilka okresów, w których laboratoryjne badania sportowe są zalecane.

  • Okres przed rozpoczęciem treningów – laboratoryjna diagnostyka dla sportowców pomoże wykryć ewentualne przeciwwskazania do intensywnego uprawiania sportu u osób, które dopiero planują włączyć aktywność fizyczną do swojej codzienności.
  • Czas intensywnych przygotowań do startu w zawodach – wzmożenie intensywności treningów jest wskazaniem do przeprowadzenia laboratoryjnej diagnostyki sportowej i oceny możliwości organizmu.
  • Okres po kontuzji lub chorobie – przed powrotem do sportu po kontuzji, a w szczególności po chorobie, warto upewnić się, że organizm jest odpowiednio przygotowany do intensywnego wysiłku.
  • Planowane wzmożenie intensywności treningów – laboratoryjne badania sportowe dadzą odpowiedź na pytanie, czy organizm jest gotowy do wejścia na wyższy poziom, np. większą częstotliwość lub intensywność treningów.
  • Gorsze samopoczucie lub niepokojące dolegliwości – w przypadku występowania objawów mogących wskazywać na problemy wynikające z uprawiania sportu, warto przeprowadzić badania, aby zdiagnozować problem.

Wykonałem laboratoryjne badania dla sportowców – co dalej?

Wyniki laboratoryjnych badań sportowych należy zawsze skonsultować z lekarzem. Na ich podstawie lekarz może wydać właściwe zalecenia, które mogą dotyczyć m.in. zmian w intensywności treningów, diety i suplementacji oraz – w przypadku zidentyfikowania problemów zdrowotnych – pogłębionej diagnostyki i wdrożenia odpowiednich metod leczenia.

Dzięki konsultacji lekarskiej można zacząć budować formę bezpieczniej i bez podwyższonego ryzyka przetrenowania czy wystąpienia ewentualnych problemów zdrowotnych, jakie mogą wystąpić wskutek zbyt intensywnego uprawiania sportu oraz niedostosowania diety do potrzeb organizmu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE