reklama

Jazda kamperem – praktyczny przewodnik dla początkujących i doświadczonych podróżników!

Opublikowano:
Autor:

Jazda kamperem – praktyczny przewodnik dla początkujących i doświadczonych podróżników! - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościPodróż kamperem kusi niezliczone rzesze zainteresowanych, którzy właśnie w tym sposobie przemieszczania się, doszukują cech prawdziwej podróży. Nie wystarczy jednak zgłosić się do okolicznej wypożyczalni lub zakupić własnego kampervana. Przed wyruszeniem w drogę warto poznać praktyczne wskazówki, dotyczące kierowania pojazdem tego typu!

Czym się różni prowadzenie kampera od zwykłego samochodu osobowego?

Karawaning jest niezwykle satysfakcjonującym sposobem podróżowania. Nie oznacza to jednak, że zwiedzanie świata z perspektywy kampera nie ma żadnych wad i ograniczeń. Główna różnica dotycząca prowadzenie pojazdów tego typu dotyczy ich masy – w przypadku samochodów osobowych ciężar pojazdu rzadko przekracza 2 tony, natomiast masa kamperów może osiągać ponad 3000 kilogramów. To istotny aspekt, ponieważ dodatkowo biorąc pod uwagę ekwipunek i wyposażenie zabierane w podróż, a także ciężar ciała osób podróżujących kamperem, uzyskiwane wartości masy całkowitej pojazdu realnie wpływają na konieczność zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń drogowych.

czym-sie-rozni-prowadzenie-kampera-od-zwyklego-samochodu-osobowego

Warto zatem pamiętać o tym, aby nie przekraczać ładowności konkretnego modelu kampera. Przeciążone pojazdy częściej ulegają uszkodzeniom, a usterki ramy, osi i kół mogą wydatnie zmniejszyć komfort całej podróży. Masa całkowita kampera wpływa również na wydłużenie drogi hamowania i przyspieszania, co skutkuje większym ryzykiem występowania nieprzyjemnych incydentów na drodze. Z tego powodu przed wyjazdem w trasę zapoznaj się z zasadami ruchu drogowego w konkretnym państwie, wykup ubezpieczenie Autocasco i nie spiesz się – udana podróż to taka, która zakończy się bez przykrych niespodzianek!

Bezpieczne kierowanie kamperem – poradnik

Prowadzenie kampera wymaga także dostosowania sposobu jazdy do napotkanych na drodze skrętów, skrzyżowań i rodzajów nawierzchni. Użytkownicy samochodów osobowych są z reguły przyzwyczajeni do łatwości w manewrowaniu pojazdem na drodze, jednak na zupełnie inne aspekty należy być wyczulonym podczas podróży kamperem. Różnica ta dotyczy przede wszystkim promienia skrętu – wszelkie zakręty należy bowiem pokonywać szerokim łukiem i z minimalną prędkością. Zasada ta pozwala uniknąć przewrócenia kampera, a także utraty kontroli nad pojazdem.

Z kolei ronda i skrzyżowania z sygnalizacją świetlną warto pokonywać z zachowaniem najwyższej ostrożności. Wczesne sygnalizowanie planowanych manewrów innym uczestnikom ruchu drogowego umożliwia uniknięcie niepotrzebnych kolizji. Pamiętaj, że z perspektywy innych kierujących to Ty poruszasz się pojazdem o większych gabarytach – dołóż zatem wszelkich starań, aby odległość od mijanych samochodów była jak najmniejsza.

Warto również zwrócić uwagę na bardziej statyczne manewry, takie jak na przykład parkowanie i wycofywanie. W takiej sytuacji przydatne okazuje się wsparcie osób z zewnątrz – tak jak decyzją na wagę złota podczas podróży jest wykupione ubezpieczenie Assistance, tak przekazywane kierowcy wskazówki współpasażera umożliwiają często bezpieczne zaparkowanie.

bezpieczne-kierowanie-kamperem-poradnik

Znając najważniejsze zasady jazdy kamperem, pozostaje jedynie zaplanować urokliwą trasę drogową, spakować bagaże i wsiąść za kółko. Jeśli będziesz pamiętać o ostrożności i podstawowych zasadach bezpiecznego kierowania pojazdami tego typu, to z pewnością odczujesz również satysfakcję z całej podróży!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy