reklama

Jak zorganizować bezpieczny i ekologiczny wywóz gruzu z placu budowy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak zorganizować bezpieczny i ekologiczny wywóz gruzu z placu budowy? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościGruz powstający w czasie prac budowlanych to nieodzowny element niemal każdego placu budowy. Tego typu odpady, jeśli nie postępowałoby się z nimi zgodnie z literą prawa, mogłyby stanowić zagrożenie, m.in. niekorzystnie wpływać na środowisko naturalne czy uniemożliwiać recykling odpadów bytowych. Jak zatem utylizować gruz z budowy, aby robić to bezpiecznie i ekologicznie?

Dlaczego wywóz gruzu jest tak ważny?

Gruz budowlany to te odpady, które generują się podczas wszelkich prac budowlanych czy remontowych. Zaliczają się do nich cegły, odłamki betonu, kamienie. Taki skład świadczy o tym, że mamy do czynienia z tzw. czystym gruzem. Z kolei gruz zmieszany obejmuje dodatkowo duże ilości ceramiki, armatury łazienkowej, kafli, płytek. Trzecią kategorią jest gruz zanieczyszczony, w skład którego wchodzą np. elementy drewniane, jak panele podłogowe, boazeria czy fragmenty z tworzyw sztucznych, ale też wszelkie opakowania po chemii budowlanej, tekstylia robocze itp. Z kolei firma, która podstawia kontener na odpady z budowy, zajmuje się również wywozem całej zawartości zapełnionego kontenera. Odpady trafiają najpierw do sortowni, gdzie są odpowiednio klasyfikowane i oczyszczane, później zaś następuje odzysk surowców wtórnych w tak dużym stopniu jak to tylko możliwe. Tym samym wywóz gruzu ma niebagatelne znaczenie ekologiczne. Beton i cegły, czyli czysty gruz, są najbardziej wartościowym materiałem pod względem recyklingu i odzysku kruszywa budowlanego, ale odzysk surowców możliwy jest też z innego rodzaju śmieci.

Jak zamówić kontener i usługę wywozu?

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem gruzu mamy do czynienia, nie może on zalegać na placu budowy. Nawet jeżeli prace prowadzone są na terenie własnej posesji, to jako właściciele działki nie możemy przechowywać na niej odpadów z budowy w sposób niekontrolowany. Część zanieczyszczeń, jak resztki cementu, farb, klejów do płytek itd. może wniknąć do gleby, powodując jej skażenie, jeżeli nie będzie odpowiednio zabezpieczona. Z tego powodu niezbędne jest składowanie gruzu w przeznaczonych do tego celu pojemnikach. Specjalny kontener na gruz wynajmuje się odpłatnie od specjalistycznych firm, które podstawiają kontenery pod wskazany adres, a w ramy usługi wchodzi również odbiór gruzu i jego utylizacja. W przypadku mniejszego zakresu prac np. przy niewielkim remoncie, równie dobrze sprawdzą się zgrabniejsze worki big bag — zajmują mniej miejsca, niż klasyczne kontenery blaszane, ale nadal imponują ładownością, udźwigną bowiem nawet półtorej tony śmieci. Aby zamówić kontener klasyczny bądź worek bigbag wystarczy skontaktować się z firmą taką jak gruzo.pl, która dostarcza pojemnik na odpady budowlane, a następnie wywozi celem dalszego postępowania.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo składowania odpadów i wywozu śmieci?

Aby kontener dobrze spełniał swoją rolę i mógł później wraz z zawartością zostać bezpiecznie wywieziony, trzeba pamiętać o pewnych zasadach.

  1. Miejsce, w którym stoi pojemnik powinno być stabilne. W przypadku, kiedy grunt jest grząski, warto zrobić odpowiednią podsypkę lub ułożyć na nim palety, które zabezpieczą przed zapadaniem się kontenera.
  2. Kontener na gruz powinien być też łatwo dostępny dla osób przeprowadzających prace budowlane, ale nie może zastawiać drogi pożarowej, bram, ani stanowić przeszkody na drodze dla pojazdów uprzywilejowanych.
  3. Kontener nie powinien być przepełniony. W ofercie są zwykle bardzo różne wielkości kontenerów, tak, aby ilość gruzu nie stanowiła problemu względem pojemności kontenera. W sytuacji, kiedy pojemnik będzie już zapełniony, dalsze dokładanie odpadów mija się z celem. Przepełnienie pojemnika może powodować niebezpieczeństwo podczas transportu. Zaleca się wówczas podstawienie nowego, pustego kontenera.
Na koniec warto przypomnieć, że korzystając z pojemników na gruz dajemy szansę na odzyskiwanie surowców wtórnych z odpadów budowlanych, co zalicza się do działań proekologicznych. Wynajmując kontener na gruz, którego zawartość trafia później do sortowni, jest oczyszczana i kruszona, aby uzyskać z niej kruszywo budowlane, postępujemy zgodnie z prawem. W praktyce nie zanieczyszczamy w ten sposób pojemników na odpady komunalne, dzięki czemu podzielone na frakcje śmieci bytowe nadal mogą podlegać odzyskowi surowców, podobnie jak gruz z budowy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy