reklama
reklama

Jak wygląda rynek pracy w Płocku?    

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak wygląda rynek pracy w Płocku?     - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości W 2023 r. oferty pracy w Płocku dotyczą przede wszystkim na stanowisk budżetowych, takich jak nauczyciel, lekarz, pielęgniarka, pracownik służb mundurowych – wynika z najnowszych wyników badania zapotrzebowania kadrowego Barometr Zawodów. Szansę na pracę w mieście i okolicznych gminach mają też przedstawiciele kilku innych profesji, określanych jako deficytowe na lokalnym rynku pracy. Sprawdź, kto najłatwiej znajdzie etat w bieżącym roku.
reklama

Aktualna sytuacja na płockim rynku pracy

Rynek pracy w Płocku nie jest duży, niemniej charakteryzuje się znaczną różnorodnością, co sprzyja osobom o zróżnicowanym przygotowaniu zawodowym, wykształceniu i poziomie doświadczenia. Szanse na etat mają zarówno absolwenci szkół branżowych / zawodowych, jak i osoby z wyższym wykształceniem. Najpilniej poszukiwane są osoby z wykształceniem i uprawnieniami technicznymi.

Miasto oferuje możliwości zatrudnienia w różnych dziedzinach gospodarki. W sektorze przemysłowym istnieją szanse dla pracowników produkcji, techników, inżynierów oraz specjalistów ds. logistyki. Bardzo dynamicznie rozwija się też branża usługowa, co przekłada się na zapotrzebowanie na pracowników związanych z obsługą klienta, handlem, gastronomią i turystyką. Co więcej, powiększający się sektor IT zapewnia perspektywy dla programistów, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i administratorów systemów komputerowych.

Dostępność ofert pracy w powiecie płockim i samym mieście, ogólnie rzecz ujmując, zwiększa się. Potwierdzają to malejące statystyki bezrobocia – stopa bezrobocia w Płocku w czerwcu br. była na poziomie 5,5%, w maju tego roku 5,7%, a w czerwcu 2022 r. – 6,1%. Tendencja ta pozwala na optymizm, jednak warto zauważyć, że walka z bezrobociem, szczególnie długotrwałym, oraz aktywizacja zawodowa i przedsiębiorcza mieszkańców to ciągle palące wyzwania stojące przed władzami samorządowymi tego obszaru. Warto zwrócić uwagę, że w całym podregionie Płockim aktualnie bezrobocie jest na poziomie 8,2%, a więc zdecydowanie powyżej wskaźnika ogólnopolskiego (5,0%).

Dlatego przygotowując się do szukania pracy w województwie mazowieckim, szczególnie w jego regionalnej części i w Płocku, warto brać pod uwagę wyniki wspomnianego na wstępie badania Barometr Zawodów. Jest to prognoza ukazująca zapotrzebowanie na kadrę w lokalnych firmach w danym roku. A zatem kogo poszukują płoccy pracodawcy w 2023 r.?

Zawody deficytowe w Płocku

Zgodnie z wynikami prognozy Barometr Zawodów na lokalnym rynku pracy w 2023 r. najbardziej brakuje chętnych do podjęcia zatrudnienia przede wszystkim w zawodach sektora budżetowego, choć nie tylko. W dużym deficycie są:
●    lekarze,
●    pielęgniarki i położne, 
●    nauczyciele przedmiotów zawodowych, 
●    nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
●    pracownicy służb mundurowych, 
●    spawacze.

Ponadto oferty typu praca Płock w tym roku powinny być łatwo dostępne dla przedstawicieli kolejnych pięciu zawodów deficytowych. Wymienia się:
●    analityków, testerów, operatorów systemów komputerowych, 
●    samodzielnych księgowych, 
●    ratowników medycznych,
●    kierowców samochodów ciężarowych, 
●    kierowców autobusów.

W Płocku wskazuje się też jedną profesję nadwyżkową. Trudności ze znalezieniem pracy w zawodzie mogą mieć w tym roku ekonomiści.

Najnowsze oferty pracy w Płocku, powiecie płockim i województwie mazowieckim publikowane są na portalu Praca.pl.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama