Reklama

Reklama

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wandoo

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? - Zdjęcie główne

foto Wandoo

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Chwila nieuwagi, skradzione dokumenty, nieostrożne podanie swoich danych – okazji do wzięcia kredytu na nasze nazwisko jest wiele. Aktualnie większość pożyczek można zaciągnąć przez internet, więc weryfikacja przebiega w zupełnie inny sposób. Za jakiś czas zupełnie niespodziewanie zaczynamy otrzymywać powiadomienia z koniecznością spłaty pożyczki, której nigdy nie zaciągnęliśmy. Jak sprawdzić, kto wziął na nas kredyt i wpędził nas tym samym w niemałe kłopoty?

Reklama

Nasze dane mogą zostać wyłudzone na kilka sposobów. Zdarza się, że użyje ich ktoś bliski, ale w bardzo wielu przypadkach dzieje się to według tzw. phishingu. Polega to na przesyłaniu nieprawdziwych wiadomości SMS lub email, często podszywających się pod instytucje bankowe. W treści tych wiadomości znajduje się link, który po kliknięciu automatycznie instaluje wirusa, który wykrada wszelkie poufne dane, hasła, loginy i PINy.

Na jakie dane można wziąć pożyczkę?

Warto od razu zaznaczyć, że sam PESEL nie wystarczy, aby wziąć na kogoś pożyczkę. Bez względu na to, czy chcemy zaciągnąć kredyt w banku lub szybką pożyczkę w instytucji pozabankowej, takiej jak Wandoo konieczne jest przejście przez szereg zabezpieczeń i weryfikacji. Zdarza się, że takie firmy proszą o przesłanie 1 gr przez swoje konto bankowe w celu sprawdzenia przyszłego klienta lub przesłanie skanu swojego dowodu osobistego. Ponadto do złożenia wniosku potrzebne są dodatkowe dane: numer i seria dowodu osobistego, imiona rodziców, a w niektórych przypadkach także dane pracodawcy. Potwierdza to, że wzięcie pożyczki jedynie na PESEL jest niemożliwe, co nie zmienia faktu, że w przypadku kradzieży dokumentów osoba postronna może pozyskać o nas wystarczające informacje, aby złożyć wniosek i otrzymać pożyczkę.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na nas pożyczkę?

Jeśli mamy podejrzenia o wyłudzeniu naszych danych lub po prostu chcemy kontrolować sytuację kredytową można skorzystać z jednego z programów do monitorowania i kontrolowania. Do najpopularniejszych narzędzi, które pozwolą bardzo szybko zareagować, w razie gdyby doszło do przestępstwa są alerty BIK. Sama usługa jest prosta w obsłudze. Wystarczy założyć konto na portalu BIK, potwierdzić swoją tożsamość i dokonać opłaty. Po uaktywnieniu serwisu BIK będzie powiadamiał nas za każdym razem, gdy ktoś będzie pytał o nasz PESEL oraz w momencie, kiedy ktoś zapytana o nasze dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu od razu otrzymamy ostrzeżenie, że ktoś próbuje zaciągnąć kredyt na nasze dane, ale także, gdy ktoś będzie chciał posłużyć się naszymi danymi, np. podpisując umowę na abonament komórkowy.

Zastrzeżenie numeru PESEL

Innym sposobem ochrony swoich danych jest mniej popularny, ale skuteczny program Bezpieczny PESEL. Pozwala on zastrzec własny numer PESEL, aby wykluczyć nawet najmniejsze ryzyko wykorzystania go, bez naszej zgody. Po aktywowaniu usługi firmy pożyczkowe za pomocą specjalnego systemu CreditCheck otrzymają informację, że nie planujemy zaciągać żadnego kredytu i w przypadku jakiegokolwiek zapytania z naszymi danymi, wniosek automatycznie zostanie rozpatrzony negatywnie.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy