Wakacje kredytowe mają pomóc Polakom, którzy – z powodu pandemii i pogorszenia sytuacji gospodarczej, która była jej następstwem – mają problemy ze spłatą swoich zobowiązań hipotecznych wobec banku. Program rozpoczął się 29 lipca 2022 roku. Zakończyć ma się z końcem tego roku.
Wakacje kredytowe w 2024 roku. Mają być progi dochodowe
Od kilku miesięcy coraz głośniej mówi się o tym, że program miałby zostać przedłużony, tym bardziej, że raty kredytów wciąż się nie ustabilizowały. Niektórzy kredytobiorcy regularnie dostają informacje o wyższych opłatach. Dziennikarze już w marcu pytali premiera, jaka jest szansa na przedłużenie "wakacji".
Nie przesądzamy jeszcze, ale też nie wykluczamy tego, czy wakacje kredytowe będą wydłużone na następny rok. To zależy od tempa spadku inflacji i projekcji stóp procentowych, która zostanie zaproponowana jesienią przez NBP
– przyznał wówczas.
Polsat News podał, że według ich nieoficjalnych informacji, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, na który zdecyduje się rząd, jest przedłużenie wakacji kredytowych o pół roku, czyli na dwa kwartały 2024 roku. W tym przypadku miałyby obowiązywać wysokie progi dochodowe (czyli na pomoc "łapałyby się" również osoby ze względnie wysokimi dochodami). W piątek dziennikarz stacji rozmawiał na ten temat z Piotrem Müllerem, rzecznikiem rządu.
Czekamy jeszcze na analizy dotyczące rynku kredytowego i takie decyzje będziemy podejmować we wrześniu. Jeśli okaże się, że sytuacja na rynku jest nadal trudna, to jesteśmy gotowi, żeby podjąć tego typu działania
– przyznał. Jeżeli chodzi o ewentualny próg dochodowy, brany pod uwagę przy udzielaniu wakacji kredytowych, to ma on być na tyle wysoki, że zdecydowana większość kredytobiorców miałaby z niego skorzystać.
Pomoc dla pożyczkobiorców. Wciąż można składać wnioski w banku
Aby skorzystać z wakacji kredytowych, trzeba mieć umowę zawartą na kredyt hipoteczny przed 1 lipca 2022. Kredytobiorcy mogli wnioskować nawet o 8 miesięcy bez spłaty rat. Oznacza to jednak, że okres kredytowania się wydłuży, ale bank nie naliczy przy tym ani złotówki odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe. Jeżeli mamy co najmniej dwa kredyty mieszkaniowe, z wakacji możemy skorzystać tylko w jednym przypadku.
Według ustawy ze wspomnianej opcji można było skorzystać po dwóch miesiącach, w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. (od 1 sierpnia 2022 r.). Natomiast w roku 2023 była możliwość zawieszenia spłat kredytu po miesiącu w każdym z czterech kwartałów. Dotyczą one zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu.
Na koniec grudnia 2022 z wakacji kredytowych skorzystano w przypadku 1 mln 50 tys. kredytów o łącznej wartości 262,5 mld zł. Według pierwotnych szacunków rządu, z udogodnień mogło skorzystać nawet 2 miliony Polaków.
Osoby, które w teraz chcą skorzystać z wakacji kredytowych, muszą złożyć dokumenty w swoim banku. Trzeba to zrobić osobiście, mailowo lub poprzez bankowość elektroniczną. Spłata kredytu zostaje zawieszona w dniu dostarczenia do placówki odpowiedniego wniosku. Ta będzie mieć 21 dni od dnia doręczenia dokumentu na potwierdzenie jego przyjęcia.
Banki zapewniają, że cała procedura jest prosta i trwa kilka minut.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.