reklama
reklama

Rewolucja w banku! Już od 6 maja twoje przelewy będą blokowane

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rewolucja w banku! Już od 6 maja twoje przelewy będą blokowane - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościNajwiększy polski bank, czyli PKO BP, już za kilka dni wprowadzi ważne zmiany dotyczące dziennych limitów przelewów w bankowości elektronicznej. Może to zaskoczyć część klientów.
reklama

Ma to być reakcja banku na działania cyberprzestępców i chęć wzmocnienia  ochrony pieniędzy klientów przed wyłudzeniami.

PKO BP ma w kraju ponad 940 oddziałów, wydał 10,8 mln kart bankomatowych i ponad 930 tys. kart kredytowych. Prowadzi ok. 9,5 mln rachunków.

PKO BP. Co się zmieni?

Według danych NASK liczba incydentów cyberprzestępczości rośnie w szybkim tempie - w 2021 r. odnotowano w Polsce około 30 tys. takich incydentów, rok później prawie 40 tys., a w 2023 r. - już ponad 80 tys!

Od 6 maja 2025 r. bank wprowadzi dzienny limit domyślny i maksymalny limit na przelewy w serwisie internetowym iPKO. Klient będzie mógł samodzielnie w serwisie iPKO obniżyć limit dzienny lub podwyższyć go do limitu maksymalnego.

reklama

–  W czasach coraz bardziej zuchwałych ataków cyberprzestępców, którzy wykorzystują nieuwagę oraz czasem nadmierną ufność ofiar, robimy wszystko, by pomagać naszym klientom chronić ich oszczędności. Kolejnym narzędziem, które wspomaga bezpieczeństwo pieniędzy klientów są właśnie limity na przelewy w serwisie iPKO. Co jednak najważniejsze – nie chcemy ograniczać korzystania z naszej bankowości cyfrowej. Dlatego dajemy klientom bezpieczną i wygodną możliwość zmiany limitu i dopasowania go do własnych potrzeb - podkreśla Michał Macierzyński, dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w PKO Banku Polskim.

Co warto wiedzieć o nowych limitach przelewów?

reklama

Domyślny limit dzienny od 6 maja wyniesie 10 tys. zł. Jeśli klient miał wcześniej ustawiony wyższy limit, bank automatycznie obniży mu go do tej kwoty. Klient będzie mógł go podnieść do wysokości maksymalnego limitu dziennego (nawet do 300 tys. zł).

Maksymalny limit zależeć będzie od narzędzia autoryzacji oraz dodatkowych usług bezpieczeństwa, z których korzysta dany klient.

Co zrobić, by ustawić dzienny limit maksymalny 

- Trzeba używać mobilnej autoryzacji w aplikacji IKO oraz usługi dodatkowego zabezpieczenia logowania do serwisu iPKO, dzięki której bank sprawdza wybrane cechy zachowania użytkownika w swoim serwisie internetowym. Klienci, którzy potrzebują znacznie wyższych limitów dziennych niż 300 tys. zł, będą mogli indywidualnie uzgodnić je z bankiem - dodają w PKO BP.

reklama

W nowej wersji regulaminu bankowości elektronicznej będą też inne rozwiązania, które pomogą w walce z oszustwami w internecie. 

- Specjaliści ds. bezpieczeństwa bankowego wskazują, że ograniczenie maksymalnej kwoty dziennych przelewów jest skutecznym narzędziem w walce z cyberprzestępczością. Nawet jeśli przestępcy uzyskają dostęp do konta, nie będą w stanie wyprowadzić z niego całości środków w krótkim czasie. Takie rozwiązanie daje zarówno klientowi, jak i bankowi dodatkowy czas na wykrycie nieautoryzowanej aktywności i podjęcie działań zapobiegawczych - zauważa portal warszawawpigulce.pl.

PKO BP. Krajowy potentat

Przypomnijmy, że bank ten jako jeden z pierwszych na rynku bankowym w 2022 r. wprowadził możliwość sprawdzenia przez klienta w aplikacji IKO tożsamości pracownika banku, który do niego dzwoni.

reklama

PKO Bank Polski regularnie prowadzi działania edukacyjne i komunikacyjne w zakresie cyberbezpieczeństwa i w znacznej mierze dostosowuje je do aktualnych zagrożeń cyberprzestępczości i „sezonowych” działań oszustów. Te działania przede wszystkim dostarczają klientom wiedzę - jak działają oszuści i jak manipulują odbiorcami. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo