reklama
reklama

Jak jest zbudowana i jakie ma zastosowanie mata grzewcza?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak jest zbudowana i jakie ma zastosowanie mata grzewcza? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

RozmaitościCi, którzy zastanawiają się nad montażem podłogi elektrycznej, prędzej czy później muszą zaznajomić się z poszczególnymi technologiami i wybrać najwłaściwszą. Na tym etapie pojawiają się typowe pytania: co to jest mata grzewcza i jak się ją stosuje?
reklama

Mata grzewcza – budowa

Wyobraźmy sobie wydłużone „S” - taki kształt ma kabel, który znajduje się w macie grzewczej. To przez niego przepływa prąd, który następnie podgrzewa otoczenie, a za nim – podłogę. Kabel umieszczony jest w specjalnej tkaninie, dzięki czemu nie przesuwa się i jest chroniony np. przed zamoknięciem. Mata grzewcza wykonana jest z włókna szklanego, stalowej siatki lub podobnego materiału.

Prostota konstrukcji ma liczne zalety:

reklama

  • kabel można odginać w różnych płaszczyznach, dokładnie pokrywając podłogę,
  • matę da się przycinać, by lepiej pasowała do kształtu i rozmiaru wnętrza,
  • kilka mat można ze sobą łączyć.

Całość jest połączona kablem oporowym z najbliższą siecią elektryczną. Matą elektryczną można sterować z poziomu domowego termostatu (osobnego dla każdego z pomieszczeń) lub – jak w nowocześniejszych systemach marki Samurio – poprzez aplikację na telefon. Więcej na ten temat na stronie: samurio.pl/oferta/elektryczne-maty-grzewcze-bvf

Gdzie się stosuje matę grzewczą?

Elektrycznie podgrzewana podłoga kojarzy się z ciepłymi kafelkami na posadzce w łazience. Tymczasem piękne i praktyczne nowoczesne kafle są stosowane w całych mieszkaniach: w korytarzu, salonie, w okładzinie kominka, na tarasie i w kuchni. Właśnie tam najlepiej sprawdza się mata grzewcza. To dobre rozwiązanie nie tylko do domu, ale i w świecie biznesu. Jeśli np. w gabinecie kosmetycznym czy SPA podłoga musi być ciepła zawsze w tych samych, określonych godzinach, to można tak ustawić termostat. Wówczas nie trzeba już będzie pilnować, by włączyć ogrzewanie podłogowe po przyjściu do pracy, ani pamiętać o tym, żeby je wyłączyć po powrocie do domu. Właściciele basenów bardzo często wybierają maty grzewcze na kafelki wokół zbiornika. Po wyjściu z wody, przyjemniej postawić stopy na ciepłej glazurze, niż na lodowatej podłodze.

reklama

Mata grzewcza – alternatywy

Mata grzewcza to nie jedyne rozwiązanie, które pozwala podgrzać podłogę. Istnieje kilka alternatyw. Każda z nich sprawdza się w nieco innych warunkach:

  • folie elektryczne – kładzie się je pod panele drewniane i drewnopodobne, a także pod okładziny ścian i sufitów.
  • Wodne ogrzewanie podłogowe – montuje się je nawet 10 cm pod podłogą. Ma więc zastosowanie na etapie budowy domu lub w trakcie generalnego remontu, bo trzeba skuć wszystkie warstwy posadzki przed przystąpieniem do prac.
  • Geotermalne ogrzewanie podłogowe – montowane tak samo głęboko, jak wodny system ogrzewania, ale konstrukcja sięga aż do fundamentów domu. W związku z tym przygotowuje się je już na etapie rozpoczyniania budowy. Plusem są niskie koszty eksploatacji i przyjazne środowisku źródło energii. Do minusów należą koszty uruchomienia inwestycji – nawet 60 – 80 tys. zł.

Mamy nadzieję, że ten krótki przegląd ułatwi zadecydowanie, czy mata grzewcza jest idealnym rozwiązaniem do Twojego domu.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama