Reklama

Czym jest alkomat policyjny i czy gwarantuje najwyższą rzetelność pomiarów?

Opublikowano:
Autor:

Czym jest alkomat policyjny i czy gwarantuje najwyższą rzetelność pomiarów? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Rozmaitości Alkomat to urządzenie, które powinno znajdować się pod ręką każdego kierowcy, tym bardziej że są w zasadzie banalne w obsłudze. Niejednokrotnie można znaleźć się w niepewnej sytuacji, na przykład w takiej, gdy zastanawiamy się, czy jeśli wsiądziemy za kółko, to czy nie złamiemy prawa i nie stworzymy zagrożenia. Tetery trzeźwości są kluczowe i skorzystanie z ich powinno być rytuałem po każdej zakrapianej alkoholem imprezie. Nie warto opierać się na stereotypowym czasie, który musi minąć, aby alkohol zniknął z naszego organizmu – w końcu każdy człowiek jest inny. Jak więc wybrać najlepsze urządzenie dla siebie? Czy alkomat policyjny zapewni najdokładniejsze wyniki? Dowiesz się tego wszystkiego w tym wpisie.

Jaki alkomat wybrać? Półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

Szukasz najlepszego alkomatu? Tak więc stoisz przed wyborem urządzeń o różnych sensorach. W sklepach znajdziesz przede wszystkim alkomaty elektrochemiczne i półprzewodnikowe. Warto więc poznać bliżej te technologie i sprawdzić, czym się od siebie różnią. Ale zanim do tego przejdziemy, to zweryfikujmy, czym jest alkomat. Alkomat to nic innego, jak urządzenie, dzięki któremu w prosty sposób zweryfikujmy ilość alkoholu zawartego w wydychanym powietrzu. Alkomat półprzewodnikowy to najpopularniejszy rodzaj testera trzeźwości. Powód? Oczywiście cena. Ale z korzystniejszą ofertą idzie w parze nieco prostszy mechanizm, co wpływa na jakość pomiarów. Jednak warto w tym miejscu uspokoić – dobry alkomat półprzewodnikowy liczy dokładność do drugiej cyfry po przecinku, a czasem nawet do pierwszej. To wystarczy do normalnego użytku. Trzeba jednak pamiętać, że takie alkomaty czułe są także na mentol, kwasek cytrynowy czy dym papierosowy. Należy to uwzględnić w wynikach. Alkomat elektrochemiczny jest wykorzystywany w policji i transporcie. Dlaczego? Ponieważ margines błędu jest w nich minimalny – wynosi około 0,02 mg/l. Wyróżnia go również niewrażliwość na wspomniany wcześniej dym papierosowy i inne substancje poboczne.

Alkomat policyjny, czyli co właściwie? Co to kalibracja?

Alkomat policyjny to więc najczęściej alkomat elektrochemiczny, ponieważ mało które półprzewodnikowe mogą się z nimi równać. Istotny element stanowi także żywotność urządzenia. Alkotesty elektrochemiczne mogą wykonać więcej pomiarów z lepszą dokładnością i – co ważne – kalibracja tych urządzeń jest rzadsza niż w przypadku półprzewodnikowych urządzeń. Co to znaczy? Cóż, należy zawsze pamiętać, że alkomaty trzeba regularnie poddawać kalibracji. Można ją wykonać w profesjonalnych serwisach, takich jak na przykład Polskie Centrum Wzorcowania. Kalibracja polega na dostrojeniu sensora, tak aby urządzenie mogło prezentować rzetelne wyniki.  Urządzenie ma bowiem stałe parametry, jednakże dane czujnika ulegają zmianie z każdym kolejnym pomiarem. Sensor musi być więc co jakiś czas dopasowywany do wzorca urządzenia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE