Reklama

Reklama

Co to jest protetyka stomatologiczna?

Opublikowano:
Autor:

Co to jest protetyka stomatologiczna? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Rozmaitości Jeżeli martwimy się problemami mającymi związek z brakami w uzębieniu i zastanawiamy się, czy warto jest się udać na wizytę do protetyka, to odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Czym jest protetyka stomatologiczna? Na to pytanie, postaramy się szczegółowo dopowiedzieć w poniższym artykule.

Reklama

Dla kogo przeznaczona jest protetyka?

Do protetyka winny udać się nie tylko osoby w podeszłym wieku, u których braki w uzębieniu stanowią naturalną koleją rzeczy, ale również młode osoby, które z różnych powodów utraciły swoje naturalne zęby, na przykład na skutek wypadku, gdyż utracenie nawet pojedynczego zęba, może wykazywać negatywny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Zatem, nie powinniśmy absolutnie bagatelizować opisywanego tutaj problemu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat specjalnej gałęzi stomatologii, jaką jest protetyka stomatologiczna https://stomo.pl/leczenie/ i poznać przyczyny, dla których podjęcie leczenia będzie warte zachodu.

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna https://stomo.pl/, stanowi dziedzinę stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad w obrębie zgryzu (nie tylko nabytych, ale również tych wrodzonych), schorzeń związanych z narządem żucia i kompletnego bezzębia. Jej cel, to uzupełnienie braków w zębach, jak również odbudowywanie straconych wcześniej tkanek w obrębie uzębienia. Dlatego też, omawiana tutaj dziedzina stomatologii, wykorzystuje wiedzę w zakresie dermatologii, radiologii, onkologii, laryngologii, a także nierzadko chirurgii szczękowej.

Zwykle proces leczenia protetycznego jest wdrażany, kiedy jest już zbyt późno na zastosowanie zwykłej formy leczenia u dentysty. Nowoczesne metody protetyczne, to jednakże nie tylko same protezy, ale również zakres działań, których celem jest zapobieżenie zmianom, jakie zachodzić mogą na skutek braków w uzębieniu pacjentów.

Jakie mogą być konsekwencje braków w uzębieniu?

Utracenie części swojego uzębienia, nie jest jedynie związane z niezbyt estetycznie wyglądającym uśmiechem, ale głównie uniemożliwia odpowiednie przeżuwanie pokarmów. Natomiast kłopoty z właściwym rozdrobnieniem jedzenia, znacząco utrudniają ogólny proces jego trawienia.

Ponadto, już pojedyncze braki zębów, wywołują zmiany w jamie ustnej i mogą się przyczyniać od wysuwania przeciwstawnych zębów i przesuwania oraz pochylania sąsiednich zębów, a nawet i do zanikania kości. To zaś związane będzie bezpośrednio z kłopotami w zakresie stawów skroniowo-żuchwowych i może spowodować powstanie następnych ubytków.

Z jakiego powodu zakłada się protezy?

Założenie właściwej stomatologicznej protezy, poprawi zdecydowanie komfort naszego życia oraz niewątpliwie wygląd samego uzębienia. Proteza zwiększa jakość przeżuwania jedzenia, przywraca naturalnie występujące rysy twarzy, zaś uzupełnienie powstałych braków, zapobiega powstawaniu zmian w zakresie łuku zębowego.

Uzupełnienia protetyczne - rodzaje i ich cena

Wyróżnić możemy kilka typów protetycznych uzupełnień. Podział podstawowy obejmować będzie uzupełnienia stałe, do których zaliczyć można mosty i korony, jak również ruchome uzupełnienia, czyli po prostu protezy. W pierwszej kategorii, znajdują się te typy uzupełnień, które montuje się na stałe na zębach i nie jest możliwe ich samodzielne wyjmowanie. Uzupełnienia ruchome, mogą być zaś wyjmowane swobodnie z jamy ustnej. Osobną kategorię, stanowią protezy montowane na implantach.

Należy mieć na uwadze, iż w wypadku protetyki cennik zależny jest od różnorodnych czynników, takich jak choćby specjalizacja lekarza wykonującego zabieg albo wielkość miasta, w którym owe usługi są świadczone, albo od rodzaju uzupełnienia. Cenniki usług stomatologa, znajdują się zwykle na stronach internetowych wybranych gabinetów. Nie warto oszczędzać na protetyce, gdyż wyłącznie właściwie wykonana proteza, może nam bezawaryjnie i długo posłużyć.

Pierwsza wizyta po założeniu protezy - kiedy powinna się odbyć?

Jeżeli nasz protetyk nie zadecyduje inaczej, do pierwszej spośród wizyt kontrolnych, powinno dojść po upływie dwóch tygodni od założenia protezy. Natomiast, jeżeli odczuwamy dolegliwości bólowe, proteza jest niewygodna albo nas uwiera, musimy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Istotne będzie to, żeby nawet niedopasowaną odpowiednio protezę założyć minimum na parę godzin przed samą wizytą. Po tym, jak stomatolog zobaczy podrażnienia na dziąsłach, będzie w stanie poddać ocenie sytuację i dokonać odpowiedniej modyfikacji kształtu całej protezy.

Jak często chodzić do protetyka?

Jeżeli już posiadamy protezę, musimy pamiętać o odbywaniu regularnych wizyt kontrolnych u protetyka. I to nawet wówczas, gdy z naszą protezą będzie wszystko w najlepszym porządku. Możemy nie zauważyć istotnych zmian, które uda się specjaliście wychwycić od razu.

Nie naprawiajmy protezy samodzielnie

Uszkodzenia w obrębie protezy, muszą być za każdym razem zgłaszane do lekarza. Nawet jeżeli wydaje się nam, iż wiemy, w jaki sposób ją naprawić, nie możemy tego zrobić. W przeciwnym razie, możemy narazić się na koszty dodatkowe, które będą mieć związek ze zrobieniem zupełnie nowej protezy albo z naprawą.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE