Dla kogo przeznaczona jest protetyka?
Do protetyka winny udać się nie tylko osoby w podeszłym wieku, u których braki w uzębieniu stanowią naturalną koleją rzeczy, ale również młode osoby, które z różnych powodów utraciły swoje naturalne zęby, na przykład na skutek wypadku, gdyż utracenie nawet pojedynczego zęba, może wykazywać negatywny wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Zatem, nie powinniśmy absolutnie bagatelizować opisywanego tutaj problemu. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat specjalnej gałęzi stomatologii, jaką jest protetyka stomatologiczna i poznać przyczyny, dla których podjęcie leczenia będzie warte zachodu.Czym jest protetyka stomatologiczna?
Protetyka stomatologiczna, stanowi dziedzinę stomatologii, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wad w obrębie zgryzu (nie tylko nabytych, ale również tych wrodzonych), schorzeń związanych z narządem żucia i kompletnego bezzębia. Jej cel, to uzupełnienie braków w zębach, jak również odbudowywanie straconych wcześniej tkanek w obrębie uzębienia. Dlatego też, omawiana tutaj dziedzina stomatologii, wykorzystuje wiedzę w zakresie dermatologii, radiologii, onkologii, laryngologii, a także nierzadko chirurgii szczękowej.Jakie mogą być konsekwencje braków w uzębieniu?
Utracenie części swojego uzębienia, nie jest jedynie związane z niezbyt estetycznie wyglądającym uśmiechem, ale głównie uniemożliwia odpowiednie przeżuwanie pokarmów. Natomiast kłopoty z właściwym rozdrobnieniem jedzenia, znacząco utrudniają ogólny proces jego trawienia.Z jakiego powodu zakłada się protezy?
Założenie właściwej stomatologicznej protezy, poprawi zdecydowanie komfort naszego życia oraz niewątpliwie wygląd samego uzębienia. Proteza zwiększa jakość przeżuwania jedzenia, przywraca naturalnie występujące rysy twarzy, zaś uzupełnienie powstałych braków, zapobiega powstawaniu zmian w zakresie łuku zębowego.Uzupełnienia protetyczne - rodzaje i ich cena
Wyróżnić możemy kilka typów protetycznych uzupełnień. Podział podstawowy obejmować będzie uzupełnienia stałe, do których zaliczyć można mosty i korony, jak również ruchome uzupełnienia, czyli po prostu protezy. W pierwszej kategorii, znajdują się te typy uzupełnień, które montuje się na stałe na zębach i nie jest możliwe ich samodzielne wyjmowanie. Uzupełnienia ruchome, mogą być zaś wyjmowane swobodnie z jamy ustnej. Osobną kategorię, stanowią protezy montowane na implantach.Pierwsza wizyta po założeniu protezy - kiedy powinna się odbyć?
Jeżeli nasz protetyk nie zadecyduje inaczej, do pierwszej spośród wizyt kontrolnych, powinno dojść po upływie dwóch tygodni od założenia protezy. Natomiast, jeżeli odczuwamy dolegliwości bólowe, proteza jest niewygodna albo nas uwiera, musimy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Istotne będzie to, żeby nawet niedopasowaną odpowiednio protezę założyć minimum na parę godzin przed samą wizytą. Po tym, jak stomatolog stomatolog-24.com.pl zobaczy podrażnienia na dziąsłach, będzie w stanie poddać ocenie sytuację i dokonać odpowiedniej modyfikacji kształtu całej protezy.Jak często chodzić do protetyka?
Jeżeli już posiadamy protezę, musimy pamiętać o odbywaniu regularnych wizyt kontrolnych u protetyka. I to nawet wówczas, gdy z naszą protezą będzie wszystko w najlepszym porządku. Możemy nie zauważyć istotnych zmian, które uda się specjaliście wychwycić od razu.Nie naprawiajmy protezy samodzielnie
Uszkodzenia w obrębie protezy, muszą być za każdym razem zgłaszane do lekarza. Nawet jeżeli wydaje się nam, iż wiemy, w jaki sposób ją naprawić, nie możemy tego zrobić. W przeciwnym razie, możemy narazić się na koszty dodatkowe, które będą mieć związek ze zrobieniem zupełnie nowej protezy albo z naprawą.