Właściwości tworzyw sztucznych i ich oddziaływanie na środowisko naturalne
Tworzywa sztuczne to materiały składające się z polimerów syntetycznych – zostały one wytworzone sztucznie i nie występują w naturze. Ze względu na ogromną różnorodność tego rodzaju tworzyw, ich klasyfikacja może przebiegać na naprawdę wiele sposobów: ze względu na pochodzenie podstawowego składnika, fizykochemiczne właściwości przetwórcze, zastosowanie czy przez właściwości fizykochemiczne. Jedną z zalet, które definitywnie przysłużyły się do szerokiego rozprzestrzenienia się tworzyw sztucznych, jest ich wszechstronność. Możliwości na wykorzystanie danych materiałów są praktycznie nieograniczone – stosuje się je w produkcji opakowań, budownictwie, transporcie, sporcie, przemyśle elektronicznym...wszędzie tam, gdzie istnieje wysoka potrzeba zastosowania materiałów o specyficznych właściwościach. Na stronie mediplex.pl możemy znaleźć szereg różnego rodzaju tworzyw, które dzielą się na: budowlane, reklamowe, techniczne. Jako dystrybutor tworzyw sztucznych, Mediplex oferuje wytwórstwo detali z tworzyw sztucznych, takich jak na przykład koła zębate. Pomimo swoich oczywistych zalet, tworzywa sztuczne zaliczane są do jednych z najbardziej kłopotliwych w kategorii odpadów – wszystko przez fakt, że są odporne na wiele procesów rozkładu. Pomimo tego, wśród tworzyw sztucznych znajdują się również takie elementy, które nie ulegają aż tak powolnej degradacji po okresie ich użytkowania.
Do takich polimerów zaliczyć można:
• poliaktyd, wykorzystywany do produkcji biodegradowalnych doniczek, worków na śmieci i folii ogrodniczych;
• polikaprolaktam, produkowany z surowców petrochemicznych;
• skrobię termoplastyczną, wykorzystywaną w przypadku produkowania folii i torebek na zakupy, a także artykułów jednorazowego użytku;
• wszelkiego rodzaju plastiki syntetyczne z dodatkami, które mają na celu przyspieszenie degradacji materiałów.
Ekologiczność tworzyw sztucznych to bardzo rozbudowany temat
Właśnie z tego powodu nie powinno się go widzieć wyłącznie w czerni lub bieli. Nie jest prawdą to, że tworzywa wyłącznie pogarszają sytuację ekologiczną planety, na jakiej przyszło nam żyć. Świetny przykład potwierdzający tę tezę stanowi zastosowanie elementów plastikowych w nadwoziach nowoczesnych samochodów. W związku z faktem, że tworzywa sztuczne są znacznie lżejsze niż standardowe stopy metalu, dzięki temu zmniejszają wagę pojazdu. To zaś wpływa na poziom zużycia paliwa i mniejsze zanieczyszczanie powietrza. Istotną kwestię stanowi segregacja odpadów, następnie zaś ich recykling. W przypadku gdy tworzywa sztuczne zostaną odpowiednio oddzielone od innych odpadów, mogą one z powodzeniem zostać poddane recyklingowi oraz wykorzystane ponownie; zmniejsza to zapotrzebowanie na wytwórstwo nowych produktów. Posegregowane plastiki z powodzeniem mogą zostać przekazane do specjalistycznych spalarni, gdzie zamienia się je w energię. Eksperci stale opracowują nowe metody oraz tworzywa, w celu uzyskania złotego środka – balansu pomiędzy jakością tworzyw, a wpływem na środowisko naturalne. Pozostaje nam śledzić zmieniający się świat i liczyć na to, że w niedługim czasie problem ten zostanie rozwiązany na dobre.